Kliknąłeś link na Facebooku? Możesz stracić konto i pieniądze. CERT Polska ostrzega przed oszustami

CERT Polska ostrzega przed niebezpiecznymi linkami na Facebooku. Oszuści zamieszczają fałszywe informacje o porwaniu lub rzekomej śmierci po szczepieniu. Wejście w link może skutkować wyłudzeniem danych, co może prowadzić do utraty konta, a nawet pieniędzy.
Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

"Wchodziłeś na strony z sensacyjnymi informacjami o porwaniu dziecka, rzekomej śmierci po szczepieniu, czy gwałcie? Uważaj, możesz utracić dostęp do swojego konta na Facebooku" - czytamy we wpisie CERT Polska, zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie.

Uwaga na fałszywe linki na Facebooku

Eksperci zauważyli, że przestępcy są w ostatnim czasie bardziej aktywni na Facebooku. "Wykorzystując przejęte lub fałszywe konta, na różnych grupach na Facebooku publikują wpisy mające zachęcić czytelnika do kliknięcia w złośliwy link" - czytamy.

Schemat działania oszustów wygląda następująco. Klikając złośliwy link, na ekranie wyświetla się fałszywa prośba o podanie danych logowania do Facebooka, np. celem rzekomej weryfikacji wieku. Podając dane, przestępcy mogą przejąć konto i wykorzystać je do dalszego publikowania fałszywych wpisów, lub wyłudzania środków finansowych.

Co zrobić po kliknięciu w podejrzany link?

CERT Polska wyjaśnia, co zrobić w przypadku kliknięcia złośliwego linku i podania danych. Należy podjąć następujące kroki:

  • zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe,
  • wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie,
  • sprawdzić, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje, adresy mailowe czy numery telefonów.

Eksperci ostrzegają, że przestępcy są cały czas aktywni i modyfikują swoje sposoby działania. Zalecają, aby po wykryciu podejrzanej wiadomości zgłaszać je pod TYM linkiem.

Więcej o: