500 plus - nowe zasady. Co zmieni się w 2022 roku?

Ustawa przewiduje, że wnioski o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus" będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Nowelizacja trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia noweli ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500 plus

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie programu 500 plus

Senatorowie swój sprzeciw tłumaczyli m.in. obawą o to, że koszty obsługi ZUS zostały ustalone w sposób nieadekwatny do rozmiaru nałożonych obowiązków. Ponadto senatorowie wyrażali obawę przed wykluczeniem części społeczeństwa z dostępu ze względu na składanie wniosków drogą elektroniczną.

Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 237 posłów, przeciw było 209, a jeden wstrzymał się od głosu.

Przez całą dobę w województwie śląskim działa bezpłatna infolinia dla osób w kryzysie bezdomności: 987 'Skrajne ubóstwo wyeliminowalibyśmy za ułamek 500+. Ale to niewykonalne'

Od 1 stycznia 500 plus tylko w formie bezgotówkowej

Ustawa przewiduje, że wnioski o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus" będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Zakłada również, że środki będą wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ustawa przewiduje także, że obsługą programu zajmie się ZUS, a nie jak obecnie - samorządy.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski tłumaczy, że ustawa usprawni wydatkowanie środków w ramach programu "Rodzina 500 plus". W jego ocenie przekazanie tych środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych usprawni i ograniczy zbędne koszty. Dodaje, że jest to w interesie publicznym. Stwierdza, że zmiana ta nie będzie miała żadnego wpływu procedurę składania wniosków i przyznawania środków w ramach programu Rodzina 500 plus.

Zmiany w 500 plus (zdjęcie ilustracyjne) 500 plus - Sejm przyjął zmiany w programie. Co się zmieni?

Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o: