500 plus - Sejm przyjął zmiany w programie. Dotyczy składania wniosków i odbioru świadczenia

W programie 500 plus nastąpią ważne zamiany, dotyczące między innymi sposobu składania wniosków czy odbioru świadczenia. Przedstawiamy ważne informacje, które wszyscy rodzice powinni mieć na uwadze.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

W piątek 17 września Sejm przyjął zmiany w programie 500 plus. Rodziców korzystających ze świadczenia czekają ważne zmiany. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości poświęconej programowi 500 PlusInflacja zjadła prawie 70 zł z 500 Plus. Za trzy lata może być jeszcze gorzej

Zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Sejm przyjął nowelizację ustawy

Według nowelizacji przepisów, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie teraz zajmował się rozpatrywaniem wniosków o przyznanie wsparcia na dzieci. Do tej pory wnioski obsługiwały jednostki samorządowe.

Inna ważna zmiana w projekcie ustawy dotyczy formy składania wniosków. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można to zrobić wyłącznie przez internet.

Kolejna zmiana dotyczy przelewów. Po zmianach pieniądze z programu 500 plus będą mogły wpłynąć wyłącznie na konta rodziców. Rozliczanie się przy pomocy gotówki będzie niemożliwe.

Według szacunków rządu, główna zmiana w sposobie prowadzenia programu 500 plus, czyli przekazanie obsługi wniosków z samorządów do ZUS, pozwoli na zaoszczędzenie ponad trzech miliardów złotych w latach 2022-2032.

500 plus - zdjęcie ilustracyjne500 plus może zagrozić emeryturom. Pracownicy ZUS grożą strajkiem

Pieniądze zaoszczędzone na obsłudze 500 plus wspomogą Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Jak pisaliśmy, ministerka rodziny Marlena Maląg przekazała, że zaoszczędzone na obsłudze programu pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne ułatwienia dla rodzin, które zostały zawarte w Polskim Ładzie - należy do nich między innymi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli program, dzięki któremu rodzice będą mogli otrzymać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Więcej o: