Onet: Kaczyński osobiście wpłynął na rezygnację prezesa PKO BP. Celem "ukaranie" premiera

Prezes PiS Jarosław Kaczyński osobiście wpłynął na rezygnację szefa PKO BP, Jana Emeryka Rościszewskiego - wynika z ustaleń Onetu. Celem Kaczyńskiego ma być odebranie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu kontroli nad największym państwowym bankiem w Polsce.

14 października Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku PKO BP, jak również ze składu zarządu banku. Na jego miejsce mianowana przez Komisję Nadzoru Finansowego została Iwona Duda, dotychczasowa prezeska Alior Banku. W skład zarządu banku powołany został także Wojciech Iwanicki. Od 2017 r. był związany z Grupą PZU.

Na początku nie było wiadomo, z czego wynikają zmiany w strukturach banku. Z informacji Onetu wynika jednak, że roszady są dokończeniem interwencji, jaka pół roku temu rozpoczęła się na polecenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

Zobacz wideo Morawiecki w Parlamencie Europejskim: Nasz kraj jest atakowany w sposób niesprawiedliwy i stronniczy. Odrzucam język gróźb i pogróżek. Jesteśmy dumnym krajem

"W jej wyniku po 12 latach z kierowania PKO BP musiał zrezygnować Zbigniew Jagiełło, wieloletni przyjaciel premiera" - pisze Onet. Jagiełło miał zostać zmuszony do dymisji, bo, jak podaje portal, "władze PiS chciały mieć większą polityczną kontrolę zarówno nad pieniędzmi banku, jak i jego kadrami'. 

Na jego miejsce przyszedł wówczas Jan Emeryk Rościszewski, co uznane zostało za "kontynuowanie wizji premiera". Z ustaleń Onetu wynika, że celem Jarosława Kaczyńskiego jest ostateczne odebranie Morawieckiemu zarówno wpływów w PKO BP, jak i w całym państwowym sektorze bankowym. 

Jan Emeryk Rościszewski zostanie ambasadorem w Paryżu

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że Jan Emeryk Rościszewski ma objąć funkcję ambasadora we francuskiej stolicy. Źródła Onetu potwierdzają te informacje. "Chodzi o to, by przypilnować strategiczne projekty energetyczne, jakie w najbliższym czasie mają zostać uruchomione we współpracy polsko-francuskiej. Jak słyszymy, rząd francuski chce m.in. dość szybko dopiąć budowę w Polsce elektrowni atomowych, a stosowne oferty już zostały złożone polskiemu rządowi" - podaje portal.

Kim jest Jan Emeryk Rościszewski?

56-letni Jan Emeryk Rościszewski przejął stery w PKO BP  w czerwcu tego roku, kiedy ze stanowiska ustąpił Zbigniew Jagiełło. Początkowo jako pełniący obowiązki prezesa. We wrześniu Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie zgodziła się, by Rościszewski został szefem największego w Polsce banku.

Od pierwszej połowy lat 90. zawodowo związany z sektorem towarzystw ubezpieczeniowych, pracował początkowo w grupach Axa i Azur. W drugiej z nich w latach 1993–1996 wchodził w skład zarządów TU Azur Ostoja oraz TUnŻ Azur Życie. Od 1996 był związany z Cardif Polska, wchodzącej do grupy kapitałowej BNP Paribas. W 1997 objął kierownictwo tej grupy w Polsce.

Zasiadał w radach nadzorczych: PKO Leasing (2016-2018), PKO Faktoring (2017-2018) i PKO Banku Hipotecznego (2017-2019). Był też wiceprzewodniczącym RN Banku Pocztowego (2017-lipiec 2020). Do kwietnia 2021 był przewodniczącym RN: PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń i PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

PKO BP to państwowa spółka, Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów, pozostali duzi akcjonariusze to fundusze: Nationale-Nederlanden OFE (8,55 proc.) i Aviva OFE (7,26 proc.)

Więcej o: