Iwona Duda będzie nową prezeską PKO BP. Wcześniej "trzęsienie ziemi" i rezygnacja Rościszewskiego

Iwona Duda została mianowana przez Komisję Nadzoru Finansowego na prezesa PKO Banku Polskiego. Na stanowisko wiceprezesa powołano Wojciecha Iwanickiego. Poprzedni prezes Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji po zaledwie 4 miesiącach na stanowisku.

"Rada nadzorcza banku powołała z dniem 23 października 2021 r. panią Iwonę Dudę na stanowisko wiceprezesa zarządu banku na bieżącą wspólną kadencję zarządu banku, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., a pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody powołała panią Iwonę Dudę na stanowisko prezesa zarządu banku. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła pani Iwonie Dudzie kierowanie pracami zarządu" - czytamy w komunikacie.

W skład zarządu banku powołany został także Wojciech Iwanicki. Od 2017 r. był związany z Grupą PZU.

Zmiany w zarządzie PKO BP. Prezes rezygnuje ze stanowiska

To nie wszystkie zmiany personalne w zarządzie. Z jego składu Rada Nadzorcza odwołała Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego. Kilkadziesiąt minut wcześniej o zmianach w zarządzie największego polskiego banku nieoficjalnie informowało Radio ZET. "Trzęsienie ziemi w PKO BP. Wg informacji nieoficjalnych prezes Jak Emeryk Rościszewski złożył rezygnację" - napisał na Twitterze dziennikarz śledczy tego radia, Mariusz Gierszewski.

Zobacz wideo Stopy procentowe ani drgną. Zmowa Glapińskiego i Morawieckiego? Gowin: Nie wiem czy formalna, ale faktyczna tak

Skąd ta zmiana? Jak na razie nie znamy jej uzasadnienia. W ubiegłym miesiącu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że Jan Emeryk Rościszewski może zostać ambasadorem Francji - sam prezes tym informacjom wtedy zaprzeczał. 

Zbigniew Jagiełło odszedł po 12 latach

Stanowiska w zarządzie PKO BP nie pełnił przez nawet pół roku. Prezesem został wybrany przez Radę Nadzorczą 8 czerwca 2021 r., po tym, jak swoją rezygnację ogłosił Zbigniew Jagiełło, szefujący PKO BP od października 2009 roku. 

.Trzęsienie ziemi w PKO BP. Prezes Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację

Nie wiadomo jak na razie, czym Rościszewski ma się zajmować, ale to, że szykowany jest do innej pracy, wydaje się potwierdzać tweet Jacka Sasina. 

"Ogromne podziękowania dla Jana Rościszewskiego za profesjonalizm i wielką pracę na rzecz PKOBP. Życzę sukcesów i powodzenia w realizacji nowych, ważnych zadań na rzecz Polski" - napisał wicepremier i minister aktywów państwowych. 

PKO BP to państwowa spółka, Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów, pozostali duzi akcjonariusze to fundusze: Nationale-Nederlanden OFE (8,55 proc.) i Aviva OFE (7,26 proc.)

Więcej o: