Jak mogą wzrosnąć ceny gazu? Oni się przekonali. "Płaciłam 500 zł miesięcznie. Teraz będzie 1000"

- Szacowane koszty zużycia dostałem we wrześniu. Wtedy wynosiło ono 2744 zł. Po sprawdzeniu nowego planu będzie to 5421 zł - tak mieszkaniec jednej z gmin objętej drastycznymi podwyżkami cen gazu mówi o rachunku, które się spodziewa. Od października stawki w 60 gminach pod Poznaniem wzrosły bowiem o 170 proc.
Zobacz wideo Co dalej z cenami gazu? Czopek: Może zdrożeć gigantycznie

Ceny gazu w Polsce dla odbiorcy indywidualnego wciąż są regulowane. PGNiG, największy polski dostawca, już kilkukrotnie podniósł w tym roku ceny - nie były to jednak podwyżki drastyczne, sięgały kilku procent.

Na rynku działają jednak inni operatorzy, który, za zgodą Urzędu Regulacji Energetyki, stawki zwiększyli diametralnie. Tak jest w kilkudziesięciu podpoznańskich gminach. Opłaty za gaz wrosły tam z początkiem października o 170 proc. Z 8 gr do 21,77 gr/kWh.

Wichura w Polsce. Zielona GóraWichury w Polsce. Wiatr przewraca tiry, na Bałtyku sztorm [ZDJĘCIA]

Oni już wiedzą, co oznaczają podwyżki cen gazu

Co to oznacza w praktyce? Zdradzili to mieszkańcy gmin, gdzie działa prywatny dostawca. "W zeszłym roku za ogrzanie ocieplonego domu, w najgorszym zimowym miesiącu, gdzie w domu i tak nie było bardzo ciepło, za gaz płaciłam 500 zł miesięcznie. Teraz to będzie ponad 1000 zł" - mówi w rozmowie z "Głosem Wielkopolski" mieszkanka Tarnowa Podgórnego. 

Osób, które czują się poszkodowane, jest więcej. - Razem z mężem płaciliśmy ok. 200 zł zaliczki za gaz miesięcznie. Teraz będziemy płacić minimum 400 zł. Za mieszkanie z opłatami płacimy w granicach 800 zł - wylicza. - Ile będę płacić po podwyżce? W tysiącu złotych się nie zamknę - stwierdza inna rozmówczyni dziennika.

Płacił 2700 zł, rachunek wzrośnie mu do ponad 5000 zł

Mieszkaniec gminy Kuślin podzielił się informacjami o tym, jak bardzo dotknie go podwyżka. - Wczoraj dokładnie sprawdziłem, ile zapłacę. Szacowane koszty zużycia dostałem we wrześniu. Wtedy wynosiło ono 2744 zł, natomiast po sprawdzeniu na koncie mojego nowego planu było to 5421 zł  - wyjaśnia w rozmowie z "Głosem". 

Skąd tak wysokie opłaty? Właściciele firmy G.EN. Gaz, która podniosła stawki, twierdzą, że 95 proc. ceny dla odbiorcy końcowego stanowi surowiec. A, jak przyznaje Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, ceny gazu na giełdach międzynarodowych wzrosły o 941 proc. w rok. 

Eksperci wskazują kilka przyczyn - olbrzymi wzrost zapotrzebowania oraz strategię Rosji, która ogranicza dostawy do Europy. Co to oznacza? Prawdopodobnie dalsze wzrosty. - Ceny gazu mogą zdrożeć jeszcze co najmniej o 40 procent - prognozował w środowym "Studiu Biznes" Dawid Czopek, zarządzający Polaris FIZ

Władimir Putin, prezydent RosjiCeny gazu. Gigantyczne podwyżki przed nami. W tle Putin i Nord Stream 2

Więcej o: