Więcej informacji ze świata gospodarki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak poinformował portal money.pl, pracownicy sieci Carrefour we Francji otrzymają dodatkowych 200 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 924 zł. Wrażenie może robić skala decyzji. W przypadku sieci dodatek trafi do blisko 85 tys. z 100 tys. jej pracowników. Mowa o osobach na szeregowych stanowiskach.
Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, we wrześniu inflacja roczna osiągnęła we Francji poziom 2,7 proc. Tak wynika z danych Eurostatu.
Tempo wzrostu cen produktów i usług jest jednak wysokie niemal we wszystkich krajach UE, a w całej wspólnocie wynosi już średnio 3,6 proc., czyli najwięcej od 13 lat. W porównaniu z odczytami z sierpnia, tylko w Belgii inflacja spadła.
Najwyższy poziom - 6,4 proc. - inflacja roczna osiągnęła we wrześniu w Estonii i na Litwie. Podium zamyka Polska z 5,6-procentowym wzrostem cen. Gwoli wyjaśnienia, inflacja podawana przez Eurostat - tzw. inflacja HICP - jest mierzona nieco inną metodologią niż robi to GUS (a który za wrzesień zaraportował w Polsce inflację 5,9 proc.). Europejska miara pozwala jednak porównywać tempo wzrostu cen pomiędzy krajami UE.
Bardzo możliwe, że w kolejnych miesiącach zobaczymy w odczytach inflacji podawanej przez Eurostat jeszcze wyższe odczyty dla wielu krajów, w tym Polski. Prognozy ekonomistów dla inflacji wyliczanej przez GUS nie pozostawiają złudzeń - odczyt za październik będzie zaczynał się od cyfry 6. Nie jest wykluczone, że na przełomie 2021 i 2022 r. GUS będzie wręcz informował o 7-procentowej inflacji w Polsce.
Ponad 6 proc. inflacji we wrześniu - według krajowych metodologii - miały nie tylko Estonia i Litwa, ale także Rumunia.