Jest bilion dolarów. Elon Musk szczęśliwy, Tesla z rekordową wartością rynkową

Nie jest pierwsza w historii, ale jej założyciel i tak bardzo się cieszy. Tesla dołączyła do klubu biliona dolarów - takiej kwoty sięgnęła wartość spółki na giełdzie w poniedziałek, po mocnym wzroście kursu.
Zobacz wideo

Akcje Tesli w poniedziałek wzrosły na amerykańskiej giełdzie o 12,66 proc. Cena jednej akcji zwiększyła się do prawie 1005 dolarów, a to z kolei sprawiło, że zwiększyła się kapitalizacja, czyli giełdowa wartość spółki i jednocześnie lekko przekroczyła symboliczny (bo realnie nie ma to większego znaczenia) poziom biliona dolarów. Stała się jednocześnie, jak zauważa Reuters, najcenniejszym (giełdowo) producentem samochodów samochodów na świecie. 

Tesla, notowania giełdowe spółki, wykres od debiutu na giełdzie Nasdaq.Tesla, notowania giełdowe spółki, wykres od debiutu na giełdzie Nasdaq. Źródło: investing.com

Tesla warta bilion dolarów

Ucieszyło to (w każdym razie na radość to wygląda) Elona Muska, współtwórcy i szefa firmy, którego twitterowy krótki wpis można tłumaczyć jako "szalone czasy 1 biliona". 

Przed Teslą pięć innych amerykańskich spółek przebiło ten poziom. Jako pierwszy, w 2018 r., osiągnął to Apple (i jest to obecnie najbardziej wartościowa firma na świecie, z kapitalizacją na poziomie 2,5 bln dol.), potem był Microsoft, dalej Alphabet (właściciel marki Google), Amazon i Facebook (w dziewięć lat po giełdowym debiucie, Tesli zajęło to 12 lat). 

Więcej artykułów gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl. 

Elektryzująca przyszłość motoryzacji i rosnący majątek Muska 

W podbiciu wartości Tesli pomogła informacja o tym, że Hertz, amerykańska firma zajmująca się wynajmem samochodów, kupi 100 tysięcy samochodów tej marki - to rekordowe zamówienie. "Samochody elektryczne są już mainstreamem i dopiero zaczynamy dostrzegać rosnący globalny popyt i zainteresowanie" - powiedział pełniący obowiązki prezesa Hertza Mark Fields, kiedyś zresztą szef Forda.

Tesla inne motoryzacyjne firmy pod względem wartości rynkowej już dawno przegoniła, zresztą, jak szacuje CNN, jest warta więcej niż niż 11 największych światowych producentów aut łącznie - wszystko dzięki wierze inwestorów w przyszłość elektromobilności. 

Drożejące akcje Tesli zwiększają majątek jej szefa i udziałowca. Elon Musk, który jest już najbogatszym człowiekiem na świecie, stał się w poniedziałek jeszcze bogatszy. Jego majątek, według indeksu miliarderów Bloomberga, wzrósł o 36,2 mld dolarów, do blisko 289 mld. Na drugim miejscu rankingu znajduje się Jeff Bezos, twórca firmy Amazon, z 193 mld dolarów, a na trzecim Bernard Arnault, współwłaściciel i prezes grupującego luksusowe marki koncernu LVMH z 163 mld dolarów. 

+++

Podwyżki stóp będą jak zimny prysznic na ceny mieszkań? Czekamy na wasze pytania do eksperta. Wracamy z kolejnym odcinkiem programu Q&A. Wy, nasi czytelnicy, zdecydowaliście, że jego tematem będzie rynek nieruchomości. Czekamy na wasze pytania, przysyłajcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, a zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek.

Więcej o: