Ile zarobi żołnierz? Błaszczak zapowiedział nową ustawę i gwarancję zatrudnienia

Żołnierze w przyszłym roku zarobią co najmniej 4400 zł brutto. Mariusz Błaszczak zapowiedział również, że MON ma w planach podwyżki dla wojskowych. Odpowiadamy, ile wyniosą.

Więcej informacji o modernizacji armii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szef MON przedstawił proponowaną drogę kandydata do służby. Kwalifikacja wojskowa ma być organizowana przez ministra obrony narodowej. Po niej ma następować powołanie do dobrowolnej służby wojskowej na 28-dniowe szkolenie zakończone przysięgą. Szeregowiec przystępujący do Wojska Polskiego ma otrzymywać uposażenie w wysokości 4400 zł brutto.

Zobacz wideo Kontrowersyjna konferencja szefów MON i MSZ. Fogiel: Zdjęcia były ocenzurowane, nie naruszały zapisów

Błaszczak podkreślił jednocześnie, że rząd ma w planach podwyżki dla wojskowych, a więc uposażenie to wzrośnie. W sobotę szef MON mówił o 600 zł podwyżki. Po wstępnym szkoleniu ma nastąpić 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, w czasie którego uposażenie również będzie wynosić 4400 zł brutto miesięcznie. 

- Gwarantujemy stałe zatrudnienie dla tych spośród żołnierzy, którzy przejdą ten etap dobrowolnej służby wojskowej - mówił Błaszczak. 

Ile zarabiają żołnierze?

Od stycznia ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi nieco ponad 6,1 tys. zł brutto.

Uposażenie zasadnicze szeregowego to obecnie ok. 4,1 tys. zł brutto, starszego szeregowego niemal 4,2 tys. zł, starszego kaprala i plutonowego ok. 4,7 tys. zł, sierżanta ok. 5 tys. zł, starszego sierżanta nieco ponad 5 tys. zł,  młodszego chorążego blisko 5,1 tys. zł.

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, żołnierzom przysługują również dodatki, m.in. za wykonywanie lotów w składzie załóg wojskowych statków powietrznych, wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych w Żandarmerii Wojskowej czy pełnienie służby warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Oprócz tego zawodowi wojskowi mogą otrzymywać dodatki np. za długoletnią służbę wojskową, za pełnienie służby na określonych stanowiskach dowódczych, a także dodatek motywacyjny lub kompensacyjny.

Co ważne, uposażenie netto, na jakie mogą liczyć żołnierze, są wyższe od wynagrodzenia netto wypłacanego osobom zatrudnionym na rynku cywilnym. "Dzieje się tak, ponieważ żołnierze zawodowi nie są objęci ubezpieczeniem emerytalnym w ZUS - siły zbrojne mają osobny system emerytalny. Z uposażeń wojskowych potrącana jedynie jest standardowo zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne" - wyjaśnił portal defence24.pl.

Polska wielka armia 

Konferencja prasowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka odbyła się we wtorek po godzinie 13. Przedstawiono na niej ustawę o obronie ojczyzny. Pierwszy z polityków mówił, że chce, aby "Polska była państwem militarnie silnym, należącym do najsilniejszych" i wskazywał, że "to konieczność wynikająca z naszego położenia geopolitycznego". Więcej i projektowanych zmianach w poniższym artykule: 

Więcej o: