Polacy nie muszą bać się podwyżek cen gazu? Wiceminister: Magazyny pełne. Są szczegóły ws. rekompensat

- Jest przygotowywany taki projekt, który będzie rekompensował wzrost cen gazu dla samorządów - zapewnił Marek Suski, przewodniczący sejmowej komisji ds. energii. Z kolei przedstawiciel resortu klimatu zapewnił, że Polakom podwyżki takie jak w kilku europejskich krajach nie grożą.

Podczas czwartkowych obrad sejmowej komisji ds. energii Marek Suski, jej przewodniczący, oraz Piotr Dziadzio wiceminister klimatu i środowiska, odnieśli się do sytuacji na rynku gazu. W całej Europie surowiec bowiem drożeje, istnieją więc obawy, że również Polacy za surowiec zapłacą w tym roku więcej. 

Zobacz wideo Czy mamy bańkę na rynku mieszkaniowym, czy to jeszcze boom? [Q&A]

Suski: Będą rekompensaty. Dziadzio: Mamy pełne magazyny gazu

Dziadzio podkreślił, że sytuacja Polski jest inna niż wielu europejskich krajów. Wskazał Hiszpanię i Włochy, gdzie ceny gazu podskoczyły o 400 proc. Zapewnił, że Polsce taki wzrost nie grozi, bo mamy pełne magazyny gazu - relacjonuje TVN24. - Mamy kontrakty przygotowane, by ten gaz obywatelom dostarczyć - zapewnił wiceminister. 

Marek Suski poinformował z kolei, że przygotowywana jest ustawa, która ma zapewnić rekompensaty władzom lokalnym. - Jeśli chodzi o pomoc dla gmin, to też jest - z tego, co wiem - przygotowywany taki projekt, który będzie rekompensował wzrost cen dla samorządów - stwierdził. 

Więcej na temat podwyżek na stronie głównej Gazeta.pl

Opustoszałe Tesco na Kabatach Ostateczny koniec Tesco na Kabatach, po 22 latach nastała cisza

Podwyżka rozłożona na raty

Podczas prac komisji zaprezentowano też nowelizację Prawa energetycznego. Zakłada ona możliwość rozłożenia podwyżek cen gazu na raty. Jeśli w 2022 roku ceny gazu wzrosną w stopniu wyższym, niż założy to dostawca, będzie on mógł "odzyskać" pieniądze podnosząc ceny od 2023 roku. 

Rząd chce w ten sposób uchronić końcowych odbiorców przed skokowym wzrostem cen. Korekta cennika nie będzie bowiem mogła przekroczyć 25 proc. średniej ceny, która była ustalona przed zmianą taryfy. 

Prezes PGNiG: Kolejna podwyżka jest nieunikniona

W jakim stopniu wzrosną w Polsce ceny gazu? Niektórzy, prywatni dostawcy, stawki już zwiększyli. W kilkudziesięciu podpoznańskich gminach są one wyższe wobec poprzednich o 170 proc. Trzy podwyżki - znacznie mniejsze, kilkuprocentowe - zafundował też swoim odbiorcom PGNiG

Nie wykluczone, że będą następne. - Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych - mówił na początku października prezes PGNiG Paweł Majewski. Podkreślił, że ostateczna decyzja w sprawie podwyżki należy do Urzędu Regulacji Energetyki.

Za możliwą podwyżką cen przemawia wzrost cen na giełdach. - Wzrost cen gazu w ciągu ostatniego roku jest gigantyczny. To jest 941 proc. - przyznał wicepremier Jacek Sasin w połowie października podczas sejmowej debaty. 

Gaz (zdjęcie ilustracyjne) Podwyżki cen gazu na raty. Sejmowa komisja energii przyjęła projekt ustawy

Więcej o: