Emerytury stażowe. Ile lat trzeba pracować, żeby otrzymać świadczenie?

Projekt emerytur stażowych czeka na I czytanie w Sejmie. Ile lat trzeba przepracować, by udać się na taką emeryturę, jeśli takie świadczenie wejdzie w życie? Odpowiadamy.

Jak poinformował portal StrefaBiznesu.pl, projekt emerytur stażowych znalazł się 28 października 2021 r. na liście ustaw, które czekają na pierwsze czytanie w Sejmie. Jak na razie nie wiadomo jednak, kiedy ono nastąpi.

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W połowie października "Solidarność" złożyła w Sejmie petycję podpisaną przez 235 tys. osób popierających projekt emerytury stażowej. Zgodnie z propozycją związkowców, kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej (obecnie 1022,30 zł netto).

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Emerytury stażowe - czym są ? 

Emerytury stażowe to alternatywa dla wieku emerytalnego. Zamiast daty urodzenia, liczyć miałaby się liczba przepracowanych lat. Projekt od dekady próbuje przepchnąć "Solidarność". Poparcie dla pomysłu "S" wyrażał także prezydent Andrzej Duda.

Mateusz Morawiecki Będzie podatek od luksusu? Mateusz Morawiecki: "Nie byłbym przeciwko"

Związkowcy podkreślają, że przejście na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniego czasu, nie będzie jednak obowiązkiem, a jedynie prawem. 

Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek

- tłumaczy "Solidarność".

William Shatner w stroju Kapitana Jamesa T. Kirka do filmu 'Star Trek V', 1988 r. Kapitan Kirk wrócił w kosmos, tym razem naprawdę. William Shatner pobił rekord

Prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska od dłuższego czasu podkreśla, że świadczenie emerytalne można znacząco podwyższyć, dłużej pracując.  

Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc.

- stwierdziła w styczniu kierująca ZUS. W te wyliczenia wątpią jednak eksperci, według których każdy rok pracy podniesie świadczenie tylko o 8 proc. 

Więcej o: