Rząd Chin wzywa: "Róbcie zapasy jedzenia". Media podają listę, w co trzeba się zaopatrzyć

Chiński rząd wzywa obywateli do robienia zapasów jedzenia przed zimą. Po panicznej reakcji obywateli na te wezwania zaczęto jednak uspokajać, że są to jedynie środki zaradcze związane z pandemią oraz z cenami żywności rosnącymi z powodu ulewnych deszczy.

Chiński rząd wezwał obywateli do robienie zapasów żywności - informuje Reuters. Lokalne media tworzą listy produktów, które warto zgromadzić: suchary, makarony instant, witaminy, radia i latarki. Rząd zalecił również lokalnym władzom, by robiły zapasy warzyw, które mogą być długo składowanie. Polecono także wzmocnienie sieci dostaw. 

Użytkownicy mediów społecznościowych informują, że komunikat wywołał panikę, a starsze osoby zaczęły wykupywać wszystko z supermarketów. 

Zobacz wideo Rynek gier w Polsce. Huuuge Games o planach na najbliższe miesiące

Chiny zalecają robienie zapasów, ale też uspokajają obywateli

Część spekulacji wskazywała, że komunikat o zapasach związany jest z napiętą sytuacją w Tajwanie. Władze za pośrednictwem rządowego medium "The Economic Daily" przekazały, by obywatele nie nadinterpretowywali tego komunikatu. 

Konieczność robienia zapasów jest związana bowiem z kolejnymi ogniskami koronawirusa, które chiński rząd stara się wygasić na północy kraju. Wariant Delta rząd ogranicza lokalnymi lockdownami, a liczba przypadków nie przekracza 100 dziennie. Rząd nie chce, by ta sytuacja wymknęła się spod kontroli. 

Rosnące ceny żywności

Drugim powodem zachęty do robienia zapasów są rosnące ceny żywności spowodowane ulewnymi i niespodziewanymi deszczami na początku poprzedniego miesiąca. Zdjęcia zalanych pól uprawnych znajdują się w galerii do tego artykułu. 

Szpinak i brokuły od początku października podrożały dwukrotnie. W ostatnich dniach ceny zaczęły spadać, ale ekonomiści i tak spodziewają się, że październikowa inflacja w ujęciu rok do roku wzrośnie pierwszy raz od pięciu miesięcy. Chiński rząd planuje uwolnić w odpowiednim momencie rezerwy warzyw, by skontrować rosnące ceny żywności. Nie jest jednak jasne, jak duże są  i z czego składają się chińskie zapasy.  

Więcej na temat inflacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jesienią rząd Chin robi też zapasy świeżych warzyw i wieprzowiny w związku ze Księżycowym Nowym Rokiem, który odbywa się w lutym. Ekstremalne warunki pogodowe sprawiły, że przygotowania te dostały jeszcze bardziej priorytetowy status. 

Więcej o: