Koniec z błądzeniem w poszukiwaniu mogiły. Powstanie baza grobów

Powstanie centralna wyszukiwarka cmentarzy i miejsc pochówków, a dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane - to działania, jakie kancelaria premiera ma zrealizować w ramach projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego zestandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce - powiedział Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci. - Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze - dodał.

Jak poinformowała kancelaria premiera, w ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie zarządzania nimi.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Powstanie wyszukiwarka grobów. Pilotaż już się rozpoczął

Nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, która pomoże w znalezieniu cmentarzy, miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.

Robert DurstMultimilioner oskarżony o zabicie żony. Przyznał się do zbrodni w serialu

"Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online" - czytamy.

Trwają prace pilotażowe, które KPRM realizuje we współpracy z gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami.

Zalane pola uprawne w ChinachChiny boją się głodu? "Róbcie zapasy jedzenia" - wzywa rząd

Pilotaż potrwa do końca tego roku. Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. kancelaria premiera ma rozpocząć prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.

Więcej o: