Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego zestandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce - powiedział Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci. - Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze - dodał.
Jak poinformowała kancelaria premiera, w ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie zarządzania nimi.
Nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, która pomoże w znalezieniu cmentarzy, miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.
"Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online" - czytamy.
Trwają prace pilotażowe, które KPRM realizuje we współpracy z gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami.
Pilotaż potrwa do końca tego roku. Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. kancelaria premiera ma rozpocząć prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.