Prezes NBP wyjaśnia decyzję ws. stóp i odpowiada na pytania. Konferencja po posiedzeniu RPP [NA ŻYWO]

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Główną o 75 punktów bazowych, mocniej, niż zakładała średnia oczekiwań ekonomistów (50 punktów bazowych). Uzasadnienie decyzji prezes NBP Adam Glapiński podaje na konferencji prasowej.

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej w NBP trwa konferencja prezesa Adama Glapińskiego. Takie konferencje były stałą praktyką przez lata, ale od wielu miesięcy się nie odbywały.

15 . posiedzenie Sejmu IX kadencji Stopy procentowe znowu w górę. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

NBP. Pierwsza konferencja "po staremu" od marca 2020

Ostatni zapis spotkania z dziennikarzami na stronie NBP pochodzi z marca 2020 roku. Po wybuchu pandemii konferencji najpierw nie było wcale, potem pojawiły się w formule wystąpienia prezesa, odpowiadającego na przesłane wcześniej pytania dziennikarzy - raz w miesiącu, w piątki, w tygodniu z posiedzeniem RPP. W październiku Adam Glapiński wystąpił publicznie w czwartek po środowej, niespodziewanej decyzji o podwyżce stóp o 40 pb. 

Dzisiejsza konferencja jest więc pierwszą zorganizowaną według "starych" zasad od ponad 1,5 roku. Mogą w niej też brać udział dziennikarze - na miejscu, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. 

Spotkanie można śledzić na żywo pod poniższym linkiem: 

 
Więcej o: