Stopy procentowe znów w górę. Jak wzrośnie rata kredytu? Policz w kalkulatorze

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. To oznacza, że konsumenci będą płacić wyższe raty kredytów. Jakich wzrostów należy się spodziewać? Możesz to sprawdzić, korzystając z przygotowanego przez UOKiK kalkulatora zmiany oprocentowania.

Stopy procentowe znowu w górę. Po dość niespodziewanej podwyżce z października - gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała m.in. o podniesieniu referencyjnej stopy NBP z 0,10 proc. do 0,50 proc. - RPP kontynuuje cykl podwyżek. Tym razem zdecydowała, że referencyjna stawka pójdzie w górę aż o 0,75 pp., do poziomu 1,25 proc. To duża skala podwyżki, wyższa od oczekiwań wielu ekonomistów. Decyzja formalnie zacznie obowiązywać od czwartku 4 listopada br.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe a raty kredytów. UOKiK uruchomił kalkulator zmiany oprocentowania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już we wrześniu ostrzegał przed zaciąganiem kredytów i inwestowaniem w nieruchomości. Przypomnijmy, że jeszcze przed październikową podwyżką, stopy procentowe w Polsce były najniższe w historii. Wzrost stóp oznacza wzrost rat kredytów.

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko - gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie - nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela

- mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania można samodzielnie sprawdzić na kalkulatorze. Jak to zrobić? Należy wejść na stronę internetową finanse.uokik.gov.pl i podać parametry swojego kredytu - kwotę, która została do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników - gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc.

UOKiK tłumaczy, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, kredytodawca na formularzu informacyjnym przedstawia ryzyka związane ze wzrostem raty - wylicza ją dla różnych stawek stóp procentowych. Jak wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka.

Apeluję do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty - warto już teraz orientacyjnie policzyć, ile mogłyby one wynosić. Zachęcam do korzystania z przygotowanego przez nas kalkulatora finansowego. Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty 

- mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Zobacz wideo "Planuję kupić mieszkanie. Zrobić to teraz czy czekać?" Ekspert wyjaśnia [Q&A]
Więcej o: