Ogromne kolejki po banknoty i monety z Lechem Kaczyńskim. "Stałem od 3:00 rano"

Polacy masowo ruszyli do oddziałów Narodowego Banku Polskiego, aby kupić kolekcjonerskie banknoty i złote monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. W warszawskim oddziale złote monety zostały wykupione w ciągu kilku minut, a w Opolu pierwsi klienci stanęli w kolejce już w poniedziałek wieczorem.

We wtorek 9 listopada do obiegu trafiły nowe kolekcjonerskie środki płatnicze. Chodzi o banknot 20-złotowy oraz złotą monetę o nominale 500 zł. Co je wyróżnia? Na banknocie i monecie umieszczono wizerunek Lecha Kaczyńskiego

Narodowy Bank Polski wyjaśnił w komunikacie, że "banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć w cenie 100 zł brutto", natomiast "nakład złotej monety wyniesie do 1500 sztuk, a cena - 9500 zł brutto". Nowe kolekcjonerskie środki płatnicze można kupić w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Banknot 500-złotowyBanknotów 500 zł ze świecą szukać. Czemu bankomaty ich nie wypłacają?

Złote monety kolekcjonerskie zostały wykupione "już w pierwszych minutach"

Dziś rano w wielu miejscowościach w całej Polsce pojawiły się ogromne kolejki przed oddziałami NBP. Banknoty i monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego cieszyły się dużą popularnością. W warszawskim oddziale banku centralnego złote monety zostały wykupione niemal natychmiast. - Stałem tu od 3:00 rano, ale warto było - powiedział jeden z nabywców banknotów kolekcjonerskich w rozmowie z Interią. - Monet to już nie ma. Wyszły rano. Nie wiadomo, kto je zdążył wykupić - dodała kolejna rozmówczyni.

W Opolu zainteresowanie kolekcjonerskimi banknotami i monetami było tak duże, że kolejka pod budynkiem NBP powstała już w poniedziałek wieczorem. Złote monety zostały wykupione w mgnieniu oka.

- Już w pierwszych minutach po otwarciu kas wszystkie złote monety zostały sprzedane. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się także banknoty 20-złotowe, po które ustawiła się licząca kilkaset osób kolejka. Muszę przyznać, że osoby, które do nas dzisiaj przyszły i nadal czekają w kolejce, są bardzo zdyscyplinowane i przestrzegają zasad sanitarnych. Jest to także dowód na zapotrzebowanie ze strony Polaków na tego rodzaju upamiętnienia osób zasłużonych dla naszego kraju - powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor oddziału NBP w Opolu, cytowany za TVN24.

Andrzej Duda wręczył nagrodę prezesowi NBP Adamowi GlapińskiemuCo to za dzień bez nagrody dla Glapińskiego. Prezes NBP nagrodzony przez Dudę

Zawrotne ceny banknotów i złotych monet na aukcjach internetowych

Banknoty i złote monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego można również znaleźć na popularnych serwisach sprzedażowych i aukcyjnych, np. na Allegro czy OLX. Jednak tam ceny są znacznie wyższe niż proponowane przez Narodowy Bank Polski.

W sieci za banknot 20-złotowy trzeba zapłacić ok. 200 zł, a nawet więcej. Natomiast cena złotej monety o nominale 500 zł sięga nawet 13 tys. zł.

Zobacz wideo Tusk o błędach i zaniechaniach prezesa NBP: Wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście
Więcej o: