Emeryt chciał zarobić na kryptowalutach. Zainstalował program i stracił 100 tys. zł

Niemal 100 tys. złotych stracił 71-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego, który chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Jeden z brokerów namówił seniora do zainstalowania pulpitu zdalnego, a następnie wyczyścił jego konto.

Poszkodowany zgłosił się do Komisariatu III Policji w Lublinie i zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przy handlu kryptowalutami. Tłumaczył, że od pewnego czasu interesuje się inwestowaniem w waluty elektroniczne i chciał na tym zarobić - informuje Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Oszustwa na 14. emeryturę. Uwaga, gdy zadzwoni fałszywy pracownik ZUS

Chciał zarobić na kryptowalutach. Został oszukany na 100 tys. zł

71-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego twierdzi, że nawiązał współpracę z jednym z brokerów. W trakcie współpracy jego "doradca" poprosił go o zainstalowanie zdalnego pulpitu. Program ten miał posłużyć do wypłaty zarobionych przez emeryta pieniędzy. Jednak jego konto zostało wyczyszczone. Senior stracił niemal 100 tys. zł.

Policja poszukuje sprawców oszustwa i jednocześnie apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku oraz dużej ostrożności przy transakcjach internetowych. "Nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta, jak też danych dotyczących kart płatniczych. Nie należy także instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku" - przestrzega w komunikacie Komenda Miejska Policji w Lublinie.

ING BankOszuści podszywają się pod Alior Bank, Credit Agricole i ING Bank i trzy inne

Jak chronić się przed oszustami?

Złodzieje stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą zachęcać do instalowania różnych aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. Przypomnijmy, że oszuści próbowali również wyłudzać dane metodą "na loterię szczepionkową".

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych. Banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem. Należy zachować ostrożność również wobec doradców inwestycyjnych.

"Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Jeśli podejrzewamy, że oferowana inwestycja jest nielegalna, nie należy brać w niej udziału, a o swoich przypuszczeniach powiadomić policję" - apeluje Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?
Więcej o: