Straż Graniczna prosi o kontakt "obywatela, który zamawiał dostawę dronem 71 tys. papierosów bez akcyzy"

Paczki zawierające ponad 71 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy zostały zrzucone przy granicy polsko-ukraińskiej koło Dorohuska (woj. lubelskie). Straż Graniczna przechwyciła pakunki z towarem o wartości ponad 53 tys. zł i poszukuje ich właściciela.

"Obywatel, który zamawiał dostawę dronem 71 tysięcy papierosów bez polskiej akcyzy proszony jest o zgłoszenie się w sprawie zguby na Placówkę SG w Dorohusku. Chcielibyśmy porozmawiać i odpowiednio wynagrodzić" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Próba przemytu papierosów dronem z Ukrainy

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zapobiegli wprowadzeniu do obiegu na ternie Polski nielegalnych wyrobów tytoniowych, przemyconych przez granicę - czytamy w komunikacie prasowym. Jak podkreślono, tym razem przemytu próbowano dokonać drogą powietrzną. "To efekt wspólnych działań polskich i ukraińskich służb granicznych" - podkreśla Straż Graniczna.

Funkcjonariusze z placówki w Dorohusku zauważyli drona w nocy z 15 na 16 listopada. Bezzałogowy statek powietrzny leciał z kierunku wschodniego i miał podwieszone pakunki, które zostały zrzucone w pobliżu granicy. Następnie dron wyleciał z terytorium naszego kraju. Straż Graniczna cały czas monitorowała trasę lotu.

Funkcjonariusze dotarli na miejsce zrzutu i przechwycili paczki. "Znajdowały się w nich przemycone ponad 71 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 53 tys. zł" - informuje Straż Graniczna. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ustalani są obecnie sprawcy udaremnionego przemytu.

Od początku 2021 r. funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ponad 26 mln zł.

Zobacz wideo Dawid Czopek analizuje, co rząd może zrobić z cenami paliw
Więcej o: