Nowe święto z podpisem Andrzeja Dudy. "Bardzo się cieszę". Czy 27 grudnia będzie wolny od pracy?

Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Będzie przypadać w rocznicę wybuchu powstania - 27 grudnia. Czy tego dnia pójdziemy do pracy?

Prezydent podpisał ustawę w Hotelu Bazar w Poznaniu, z którego balkonu przemawiał do Wielkopolan Ignacy Jan Paderewski, którego wystąpienie uznawane jest za zarzewie powstania.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj, w tej sali, mogłem dokonać tego symbolicznego aktu de facto zamykającego proces legislacyjny ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - powiedział Andrzej Duda cytowany przez TVN24.

Celem święta jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Jak pisaliśmy w artykule z ubiegłego miesiąca, rozporządzenie uchwalono przez Sejm 1 października 2021 roku. Następnie za projektem opowiedział się Senat, który zagłosował jednomyślnie.

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

W Polsce mamy łącznie 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zasili ich pulę? Otóż nie. W ustawie tego nie przewidziano. 

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

O tym, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, mówił we wrześniu prezydent Andrzej Duda, który udzielił wywiadu dla "Głosu Wielkopolskiego".

- Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Andrzej Duda.

Więcej o: