Nowe święto z podpisem Andrzeja Dudy. "Bardzo się cieszę". Czy 27 grudnia będzie wolny od pracy?

Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Będzie przypadać w rocznicę wybuchu powstania - 27 grudnia. Czy tego dnia pójdziemy do pracy?

Prezydent podpisał ustawę w Hotelu Bazar w Poznaniu, z którego balkonu przemawiał do Wielkopolan Ignacy Jan Paderewski, którego wystąpienie uznawane jest za zarzewie powstania.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj, w tej sali, mogłem dokonać tego symbolicznego aktu de facto zamykającego proces legislacyjny ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - powiedział Andrzej Duda cytowany przez TVN24.

Celem święta jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Jak pisaliśmy w artykule z ubiegłego miesiąca, rozporządzenie uchwalono przez Sejm 1 października 2021 roku. Następnie za projektem opowiedział się Senat, który zagłosował jednomyślnie.

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

W Polsce mamy łącznie 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zasili ich pulę? Otóż nie. W ustawie tego nie przewidziano. 

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

O tym, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, mówił we wrześniu prezydent Andrzej Duda, który udzielił wywiadu dla "Głosu Wielkopolskiego".

Prezydent Andrzej Duda (zdjęcie ilustracyjne) Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

- Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Andrzej Duda.

Jezioro Tuz w Turcji Było jezioro, nie ma jeziora. Różowe wody Tuz wyschły zupełnie

Więcej o: