Rząd wprowadza dodatek osłonowy. Kto będzie mógł z niego skorzystać? Ile wyniesie?

Dodatek osłonowy dla gospodarstw o niskim dochodzie stanowi część tarczy antyinflacyjnej. Jego wysokość będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego. W przeliczeniu miesięcznym dodatek będzie wynosił kilkadziesiąt złotych.

Na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił Tarczę Antyinflacyjną. Jednym z jej elementów jest dodatek osłonowy. 

Premier zastrzegł, że z powodu zasad unijnych, rząd nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Dodał, że gdyby taka zgoda się pojawiła, rząd wprowadziłby taką zmianę. Zamiast tego rozwiązania pojawi się natomiast dodatek osłonowy wypłacany zgodnie z kryterium dochodowym. 

Zobacz wideo Wizerunek to podstawa w biznesie. Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Dodatek osłonowy do walki z inflacją. Premier przedstawił szczegóły

- Wprowadzamy dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 r. - poinformował premier.

Dodatek osłonowy otrzyma 5,2 mln gospodarstw domowych. Osoby prowadzące jednooosobowe gospodarstwa domowe, które mają dochody nieprzekraczające 2100 zł  miesięcznie, mogą liczyć na 400 zł dodatku w skali roku.

W większych gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z dodatku osłonowego, dochód nie może przekraczać 1500 zł na osobę miesięcznie. W przypadku rodzin składających się z 2-3 osób dopłata wyniesie 600 zł w skali roku. Dla gospodarstw domowych od 4 do 5 osób będzie to 850 zł. Jeszcze większe rodziny otrzymają 1150 zł w skali roku. W przypadku największego dodatku dopłata wyniesie w przeliczeniu nieco ponad 95 zł miesięcznie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Tarcza antyinflacyjna. Rząd chce obniżyć ceny paliwa i gazu

W ramach tarczy antyinflacyjnej przygotowano również inne rozwiązania, które mają przede wszystkim obniżyć koszty energii

Obniżka obciążeń podatkowych dotykających paliwa, wejdzie w życie 20 grudnia. Wtedy ma spaść akcyza na paliwa - do minimalnego dopuszczalnego w Unii Europejskiej poziomu. Obniżka ma obowiązywać przez pięć miesięcy. Od 1 stycznia ma zostać zawieszony podatek od sprzedaży detalicznej, a także opłata emisyjna. Może to przełożyć się na spadek cen na stacjach paliw o 20-30 groszy na litrze.

Gaz do ogrzewania będzie od stycznia opodatkowany niższą stawką VAT. Zamiast obecnych 23 procent, będzie to 8 procent. Regulacje te mają obowiązywać przez trzy miesiące.

Więcej o: