Premier Mateusz Morawiecki w czwartek zaprezentował pakiet antyinflacyjny. To szereg działań, które mają doprowadzić do obniżek cen paliw, energii, gazu oraz żywności. Celem jest niższa inflacja. Rząd na kilka miesięcy znosi lub obniża podatki i akcyzy. W efekcie Polacy mają zyskać łącznie nawet 10 mld zł - stwierdził szef rządu.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Morawiecki wskazał też dwa czynniki, które, jego zdaniem wpływają na wzrost inflacji. - Wszyscy wiemy, że cena gazu urosła kilkukrotnie, 10-krotnie z okresu sprzed roku, półtora. Mamy znaczne przełożenie cen gazy na ceny nawozów, ceny nawozów przekładają się na ceny żywności. Gazprom, Rosja, jest bezpośrednio odpowiedzialny za wzrost inflacji w Polsce - stwirerdził premier Mateusz Morawiecki.
Wskazał też kwestię kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Ich cena wzrosła bowiem do poziomu 70 euro za tonę. - To konsekwencja polityki Unii Europejskiej - stwierdził premier. Wskazał też na Nord Stream 2, który "dokłada się do szantażu gazowego, szantażu energetycznego".
- Tak jak ceny energii wpływają na budżety domowe, tak ceny paliw, energii, przekładają się na całą gospodarkę. Z jednej strony Rosja, z drugiej Bruksela - podsumował premier Morawiecki.
Pakiet zaprezentowany przez rząd zawiera kilka elementów. Pierwszy dotyczy paliw - Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez wysokość akcyzy - stwierdził szef rządu. - Od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku. Zwolnimy też podmioty sprzedające paliwa z podatku emisyjnego. [...] Obniżka na stacjach wyniesie około 20-30 groszy - dodał.
Drugi element tarczy dotyczy gazu i energii elektrycznej. - Od stycznia na trzy najtrudniejsze, zimowe miesiące, zwłaszcza dla tych, którzy ogrzewają mieszkania i domy gazem, obniżamy VAT z 28 na 8. To ukłon ze strony wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa. Nie wprowadzamy tu żadnego zróżnicowania - stwierdził premier. Przedstawił też kolejne działanie. - Całkowicie znosimy akcyzę na energię elektryczną. W kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Pakiet 10 mld zł, pakiet, który składa się z obniżki podatków. Tak jak zrealizowaliśmy tarczę covidową, tak zrealizujemy tarczę antyinflacyjną - zapewnił premier.
Trzeci element tarczy dotyczy żywności. Osoby o niskich dochodach mają otrzymać dopłaty. - Rządowy dodatek wyrównawczy ma zrekompensować wyższe ceny za żywność.