W marcu bieżącego roku gruchnęła informacje o tym, że wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu", czyli Gremi Media jest na sprzedaż. Szybko jednak okazało się, że transakcja będzie trudna do zrealizowania. Jej warunki coraz bardziej się komplikowały, a wycena na poziomie 300-350 mln złotych przekraczały możliwości potencjalnych inwestorów.
W piątek 26 listopada poinformowano, że spółka nie zostanie sprzedana. Pojawił się nowy inwestor, który kupuje 40 proc. udziałów - poinformowano w komunikacie. To holenderski inwestor medialny Pluralis B.V.
Zdecydowaliśmy się pozostać w projekcie medialnym. Cieszę się, że będziemy mieć partnera strategicznego. Nowy partner to nowe możliwości technologiczne i merytoryczne. Będziemy bardziej otwarci na świat, a świat będzie z nami bliżej współpracował. Nowy rozdział ponad 100-letniej Rzeczpospolitej zaczyna się bardzo dobrze
- powiedział Grzegorz Hajdarowicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Gremi Media S.A.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Pluralis będzie czerpać z wiedzy i doświadczenia swoich akcjonariuszy, aby wspierać zarządzanie Gremi Media SA poprzez aktywne uczestnictwo w zarządzie oraz przekazywanie najnowocześniejszej wiedzy branżowej w celu ułatwienia rozwoju firmy i tworzenia wartości
- stwierdził Luc Tayart de Borms, dyrektor zarządzający KBF, akcjonariusz Pluralis.
Pluralis B.V jest w rękach King Baudouin Foundation, Mediahuis oraz Media Development Investment Fund (MDIF). Ostatnia spółka jest powiązana z George'em Sorosem. To kolejna polska firma medialna, w którą MDIF zainwestowało.
W 2016 roku fundusz kupił pakiet akcję w Agorze za 13 mln dolarów. W 2019 roku z kolei Agora razem z SFS Ventures kolejnym funduszem, w którym udziały ma Soros, wykupili akcje Radia ZET.