Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wraca do Sejmu. Senat wprowadził dziś poprawki do tych przepisów. Nowelizacja przewiduje zaostrzenie kar dla kierowców łamiących prawo, zwłaszcza przekraczających dozwoloną prędkość i prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc powiedziała, że przepisy te mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Stwierdziła, że zaostrzenie prawa w tym zakresie jest zrozumiałe wobec wciąż utrzymującej się dużej liczby wypadków.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Senat przyjął między innymi poprawki Koła Senatorów Niezależnych. Jego członek Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że zmiany te są korzystne dla ofiar wypadków. Stwierdził, że poprawki dotyczą między innymi obniżenia opłaty za składanie wniosku o odszkodowania dla ofiar wypadków komunikacyjnych do ryczałtowej opłaty w wysokości tysiąca złotych. Jak tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski, inna poprawka Senatu dotyczy likwidacji opodatkowania od odsetek przysługujących za okres oczekiwania na odszkodowanie od wypadku.
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje m.in. podniesienie maksymalnej grzywny sądowej za wykroczenia drogowe z 5 do 30 tysięcy złotych. Zwiększa również wysokość stawek mandatów drogowych oraz wydłuża okres przedawnienia punktów karnych z roku do dwóch lat.
W związku z poprawkami Senatu nowela wróci teraz do Sejmu. Posłowie mogą odrzucić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów.