Dorabiasz do emerytury? Od grudnia nowe limity. Sprawdź ich wysokość, by nie stracić świadczenia

Emeryci, którzy nie ukończyli wieku emerytalnego oraz renciści, którzy dorabiają do świadczenia, muszą pilnować limitów płacowych. Te zmieniają się co kwartał. Od 1 grudnia kolejna zmiana. Przekroczenie widełek oznacza zmniejszenie lub utratę całego świadczenia.

Emeryci, którzy dorabiają do emerytury po przekroczeniu wieku emerytalnego, nie muszą przejmować się wysokością pensji. Niezależnie od niej otrzymają pełną emeryturę. Inaczej wygląda sprawa z osobami, które przeszły na wcześniejszą emeryturę i dorabiają. Takie osoby nie mogę przekroczyć limitów płacowych, jeśli nie chcą stracić prawa do świadczenia. To samo dotyczy pracujących rencistów.

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (30.11)

Dorabianie do emerytury. Jak wyglądają limity?

Emeryci, którzy nie osiągnęli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) otrzymają pełne świadczenie, jeśli ich wypłata nie przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego progu, emerytura i renta zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia. 

Drugi próg graniczny wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego progu nastąpi zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl 

Wartość przeciętnego wynagrodzenie zmienia się co kwartał. Limity w przeliczeniu na złotówki są więc aktualizowane co trzy miesiące. Nowe progi graniczne wejdą w życie z początkiem grudnia, tj. od środy. 

Ile można dorobić do emerytury?

Od 1 grudnia do 28 lutego dorabiający do emerytury lub renty otrzymają pełne świadczenie jeśli ich wypłata nie przekroczy 3960,20 zł brutto. Limit ten jest większy niemal o 100 zł od limitu w poprzednim kwartale. Każda złotówka powyżej tej kwoty zostanie odliczona od wypłaty. 

Do końca lutego świadczenie nie zostanie w ogóle wypłacone, jeśli emeryt lub rencista zarobi ponad 7354,50 zł brutto.  

Ponadto przepisy w Polsce przewidują maksymalną kwotę zmniejszenia świadczenia. Ustalana jest ona raz do roku dla poszczególnych świadczeń. Od 1 marca 2021 roku wynosi ona: 

  • 646,67 zł - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 485,04 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 549,71 zł - renta rodzinna dla jednej osoby
Więcej o: