Wkrótce ceny paliw na stacjach benzynowych mogą znacząco spaść. W dół powinna pójść też inflacja. Przed kilkoma dniami zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki, teraz jego deklaracje potwierdza Jacek Sasin. Wszystko przez pakiet antyinflacyjny, którego elementem jest obniżenie akcyzy na paliwa.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
- Szacujemy, że dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść o ok. 20-30 groszy na litrze - stwierdził szef Ministerstwa Aktywów Państwowych w rozmowie z "Super Expressem". Polityk PiS przypomniał, że w ramach tarczy inflacyjnej spadną też ceny gazu i energii elektrycznej - głównie przez obniżenie podatku VAT.
Szef MAP nie wykluczył, że zapowiedziane działania mogą nie być ostatnimi. - Będziemy na bieżąco monitorować sytuację. Mamy nadzieję, że te działania pomogą. Nie jest jednak wykluczone, że w razie potrzeby będziemy szukać kolejnych rozwiązań - stwierdził.
Nowe regulacje będą przedmiotem obrad wtorkowego posiedzenia rządu. Zgodnie z zapowiedziami w ramach wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na prąd, a pozostali odbiorcy zapłacą minimalną stawkę wymaganą przez Unię Europejską. Ponadto na okres trzech miesięcy VAT za energię elektryczną spadnie do pięciu procent.
W poniedziałek Mateusz Morawiecki mówił, że odpowiednie projekty ustaw tworzące tarczę mają błyskawicznie trafić do parlamentu. Według wstępnego harmonogramu najwcześniej rząd zamierza obniżyć akcyzę na paliwo - od 20 grudnia na pół roku, do poziomu minimalnego, jaki wymaga Unia Europejska.
Z kolei od 1 stycznia przyszłego roku na 5 miesięcy paliwa zostaną też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżki obejmą także gaz ziemny - na 3 miesiące od stycznia do marca podatek VAT od błękitnego surowca zostanie obniżony z 23 do 8 procent.
W ramach tarczy rząd zamierza uruchomić dodatek osłonowy dla najbiedniejszych gospodarstw domowych, aby zrekompensować wyższe koszty energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Z uwagi na unijne przepisy państwo członkowskie nie może zastosować zerowej stawki VAT (minimalna wynosi 5 procent). Dopłaty - w zależności od wysokości miesięcznego dochodu na osobę - wyniosą od 400 do 1150 złotych w skali roku.