Jacek Sasin ma dobrą wiadomość: Paliwo będzie tańsze, a inflacja spadnie. Rząd pochyli się nad tarczą

Na wtorkowym posiedzeniu rządu omówiony ma zostać pakiet antyinflacyjny. Jego celem jest nie tylko niższa inflacja, ale i niższe ceny paliw, energii elektrycznej i gazu. - Szacujemy, że dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść - stwierdził Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Wkrótce ceny paliw na stacjach benzynowych mogą znacząco spaść. W dół powinna pójść też inflacja. Przed kilkoma dniami zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki, teraz jego deklaracje potwierdza Jacek Sasin. Wszystko przez pakiet antyinflacyjny, którego elementem jest obniżenie akcyzy na paliwa.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Jacek Sasin: Paliwo tańsze o nawet 30 groszy za litr

- Szacujemy, że dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść o ok. 20-30 groszy na litrze - stwierdził szef Ministerstwa Aktywów Państwowych w rozmowie z "Super Expressem". Polityk PiS przypomniał, że w ramach tarczy inflacyjnej spadną też ceny gazu i energii elektrycznej - głównie przez obniżenie podatku VAT

Szef MAP nie wykluczył, że zapowiedziane działania mogą nie być ostatnimi. - Będziemy na bieżąco monitorować sytuację. Mamy nadzieję, że te działania pomogą. Nie jest jednak wykluczone, że w razie potrzeby będziemy szukać kolejnych rozwiązań - stwierdził. 

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Tarcza inflacyjna na posiedzeniu rządu

Nowe regulacje będą przedmiotem obrad wtorkowego posiedzenia rządu. Zgodnie z zapowiedziami w ramach wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na prąd, a pozostali odbiorcy zapłacą minimalną stawkę wymaganą przez Unię Europejską. Ponadto na okres trzech miesięcy VAT za energię elektryczną spadnie do pięciu procent.

W poniedziałek Mateusz Morawiecki mówił, że odpowiednie projekty ustaw tworzące tarczę mają błyskawicznie trafić do parlamentu. Według wstępnego harmonogramu najwcześniej rząd zamierza obniżyć akcyzę na paliwo - od 20 grudnia na pół roku, do poziomu minimalnego, jaki wymaga Unia Europejska.

Z kolei od 1 stycznia przyszłego roku na 5 miesięcy paliwa zostaną też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżki obejmą także gaz ziemny - na 3 miesiące od stycznia do marca podatek VAT od błękitnego surowca zostanie obniżony z 23 do 8 procent.

W ramach tarczy rząd zamierza uruchomić dodatek osłonowy dla najbiedniejszych gospodarstw domowych, aby zrekompensować wyższe koszty energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Z uwagi na unijne przepisy państwo członkowskie nie może zastosować zerowej stawki VAT (minimalna wynosi 5 procent). Dopłaty - w zależności od wysokości miesięcznego dochodu na osobę - wyniosą od 400 do 1150 złotych w skali roku.

Mateusz Morawiecki i Jarosław KaczyńskiInflacja rośnie. Ekspert: Premier się przyznał, że to rząd ją nakręca

Więcej o: