Kwarantanna i automatyczna utrata części pensji. Wypełnij ważny wniosek. "Zaskoczyła mnie wypłata"

Z powodu pandemii setki tysięcy Polaków zmuszonych jest zostać w domu. Kwarantanna lub izolacja domowa mogą się jednak wiązać z automatyczną utratą części wynagrodzenia - nawet jeśli nasze samopoczucie pozwala pracować. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Kilkaset tysięcy osób, które w ostatnich tygodniach przebywały na kwarantannie, mogą stracić pokaźne pieniądze. Wszystko przez przepisy, które wymagają dochowania obowiązku, od którego zależy wysokość pensji. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Wypłata może być niższa. Przez kwarantannę

BI opisuje historię mieszkańców Warszawy, którzy zachorowali na COVID-19 i trafili na kwarantannę, a następnie na izolację. - Zaskoczyła mnie listopadowa wypłata, która była zdecydowanie niższa od poprzednich - przyznała kobieta cytowana przez portal.

Co było powodem obniżki pensji? Kobieta dwukrotnie była kierowana na test przeciwko COVID-19. A wystawienie takiego skierowania jest równoznaczne z kwarantanną. - Informacje o tym trafiły do działu kadr i mimo że normalnie pracowałam w te dni, pensja została mi obcięta tak, jakbym była na L4 - wyjaśnia mieszkanka stolicy. Wyjaśnia też, że pensja została obcięta, chociaż wynik pierwszego testu był negatywny. 

Oznacza to, że osoby, które ostatecznie nie przechorowały koronawirusa, ale zostały skierowane na kwarantanne, mogą otrzymać mniejszą wypłatę. 

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Jak nie stracić pieniędzy podczas kwarantanny? Trzeba dochować formalności

Jeśli jesteśmy chorzy na COVID-19, to zwolnienie lekarskie wydaje się naturalne. W tym okresie powinniśmy powstrzymać się od pracy, a nasze uposażenie jest zmniejszone. Co jednak, kiedy - pomimo pozytywnego testu i skierowania na 10-dniową izolację domową - objawów nie mamy i nadal chcemy pracować? Jak wyjaśnia BI, potrzebny jest wniosek

Podobnie jak w przypadku kwarantanny, powinniśmy poprosić pracodawcę o możliwość wypełnienia formularza, w którym oświadczymy, że możemy pełnić obowiązki pomimo kwarantanny lub izolacji. Oczywiście nie będzie to możliwe zawsze - pracujący fizycznie nie mają możliwości świadczenia pracy z domu. 

Polacy kupują testy na COVID w aptekachPolacy boją się kwarantanny? Kupują dziesiątki tysięcy testów na COVID

Więcej o: