Nowy rok i nowe rachunki, wyższe stopy czy stare problemy z pandemią? Wybierzcie temat rozmowy z ekspertem

Rok powoli się kończy, a nowy przywita nas między innymi podwyżkami - na co musimy się przygotować w rachunkach? To jedna z propozycji tematu rozmowy z ekspertem w programie Q&A Gazeta.pl. To Wy, nasi czytelnicy, zdecydujecie, jakie pytania zadamy w waszym imieniu. A wcześniej to Wy wybierzecie temat rozmowy.

Przed nami nowy odcinek programu Q&A w Gazeta.pl. Chcemy wyjaśniać w nim wasze wątpliwości dotyczące najważniejszych zjawisk w kraju, w tym tych dotyczących portfeli Polaków. Najpierw jednak to wy decydujecie, na jaki temat będziemy rozmawiać z ekspertem. 

Zobacz wideo


Zapraszamy do głosowania na jedną z trzech propozycji: 

1. Czwarta fala, trzecia dawka szczepionki, kolejny wariant — co dalej z koronawirusem i jak będą wyglądać szczepienia i obostrzenia? Nowy wariant patogenu — omikron — sprawił, że wiele europejskich rządów zdecydowało się na zaostrzenie restrykcji, szczególnie dla osób niezaszczepionych. Austria zapowiedziała już obowiązkowe szczepienia, rozważają to Niemcy, a Grecy od niezaszczepionych seniorów będą pobierać dodatkowe opłaty za leczenie. Czy zima upłynie pod znakiem obostrzeń w podróżowaniu? Co z odpornością po szczepieniach? To tylko część pytań związanych głównym globalnym problemem już od niemal dwóch lat.  

2. Stopy procentowe — dlaczego tak dużo teraz się o nich mówimy, czy jeszcze mogą wzrosnąć i co to oznacza dla naszych portfeli? Inflacja wystrzeliła do najwyższego poziomu od ponad 20 lat, NBP już dwa razy podniósł stopy procentowe. Kolejne posiedzenie — ostatnie w tym roku — w najbliższą środę. Co zmienią wyższe stopy? 

3. Nowy rok, nowe, wyższe rachunki — za co będziemy płacić więcej i o ile, czy tarcza antyinflacyjna pomoże i komu? W przyszłym roku (znów) wzrosnąć mają m.in. rachunki za gaz i prąd, więcej zapłacimy też m.in. za zakupy żywności. Część z tych podwyżek ma zniwelować pakiet rządowych pomysłów. Czy wszystkim i w jakim zakresie? Gdzie z wyższymi cenami będziemy musieli po prostu się pogodzić?

Obejrzyjcie krótkie interaktywne wideo i kliknijcie w ikonkę z tematem, który według was jest najbardziej interesujący. Zwycięski temat ogłosimy na naszej stronie i zaprosimy do wysyłania pytań. Q&A Gazeta.pl w czwartek o godzinie 12:00 poprowadzi Maria Mazurek.

Więcej o: