Deklaracja CEEB. 93 proc. właścicieli nieruchomości nie zgłosiło źródła ogrzewania. Jakie grożą kary?

Od lipca ruszyła ewidencja ogrzewania w budynkach. Od tego czasu ledwie 7 proc. właścicieli nieruchomości dopełniło tego obowiązku. Do kiedy trzeba wypełnić CEEB? Jakie grożą kary za spóźnienia?

Od początku lipca właściciele nieruchomości muszą zgłosić źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W ciągu ostatnich pięciu miesięcy w CEEB pojawiło się tylko 440 tys. rejestrów, wynika z informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). 

Dane portalu GetHome.pl mówią, że samych budynków mieszkalnych w naszym kraju jest 6,2 mln - podaje Business Insider. Oznacza to, że do CEEB zgłosiło się ledwie 7 proc. właścicieli nieruchomości. Dane mogą być nieco zaniżone, ponieważ nie wszystkie deklaracje zostały wpisane do CEEB. W przypadku dostarczenia przez właścicieli wersji papierowych urzędnicy mają na to pół roku. Nowe nieruchomości oraz te, które zmieniły źródło ogrzewania, muszą zostać zgłoszone w ciągu dwóch tygodni, a w systemie pojawią się najpóźniej za 30 dni. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

CEEB. Do kiedy trzeba zgłosić ogrzewanie budynku? Jakie kary?

Na złożenie deklaracji rząd dał rok. Czas na zrobienie tego mija więc z końcem czerwca 2022 roku. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach nieruchomości. Jeśli mieszkasz w bloku, deklarację za ciebie i innych mieszkańców złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

  • piec,
  • kominek,
  • kozę,
  • kuchnię węglową,
  • kocioł grzewczy,
  • pompę ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną,
  • sieć ciepłowniczą.

Niedopełnienie obowiązku w terminie określonym w przepisach wiąże się z karą. Grzywna może wynieść 500 zł lub nawet 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu

Jak zgłosić ogrzewanie do CEEB?

Źródło ogrzewania można zgłosić w tradycyjnej papierowej formie lub przez internet. Osoby chcące złożyć go osobiście muszą wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta, lub gminy.

Internetowo źródła ogrzewania można zgłosić na stronie zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie trzeba go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać. 

Więcej o: