Od początku lipca właściciele nieruchomości muszą zgłosić źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W ciągu ostatnich pięciu miesięcy w CEEB pojawiło się tylko 440 tys. rejestrów, wynika z informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).
Dane portalu GetHome.pl mówią, że samych budynków mieszkalnych w naszym kraju jest 6,2 mln - podaje Business Insider. Oznacza to, że do CEEB zgłosiło się ledwie 7 proc. właścicieli nieruchomości. Dane mogą być nieco zaniżone, ponieważ nie wszystkie deklaracje zostały wpisane do CEEB. W przypadku dostarczenia przez właścicieli wersji papierowych urzędnicy mają na to pół roku. Nowe nieruchomości oraz te, które zmieniły źródło ogrzewania, muszą zostać zgłoszone w ciągu dwóch tygodni, a w systemie pojawią się najpóźniej za 30 dni.
Na złożenie deklaracji rząd dał rok. Czas na zrobienie tego mija więc z końcem czerwca 2022 roku. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach nieruchomości. Jeśli mieszkasz w bloku, deklarację za ciebie i innych mieszkańców złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:
Niedopełnienie obowiązku w terminie określonym w przepisach wiąże się z karą. Grzywna może wynieść 500 zł lub nawet 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu.
Źródło ogrzewania można zgłosić w tradycyjnej papierowej formie lub przez internet. Osoby chcące złożyć go osobiście muszą wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta, lub gminy.
Internetowo źródła ogrzewania można zgłosić na stronie zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie trzeba go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.