Rząd wprowadzi 600 Plus? Większe pieniądze nie dla wszystkich. "Chcemy, by rodziło się więcej dzieci"

- Świadczenie wychowawcze od trzeciego dziecka mogłoby zostać podniesione np. o 100 złotych -- stwierdziła Elżbieta Rafalska, była ministra odpowiedzialna za program 500 Plus. Szansa, by zwiększyć wysokość świadczenia, przypada na rok 2022.

Elżbieta Rafalska, była szefowa resortu rodziny, zaproponowała, by zwiększyć świadczenie 500 Plus. Zdaniem polityczki PiS dodatkowe pieniądze nie powinny jednak trafić do wszystkich. Kto mógłby liczyć na zwiększenie świadczenia, gdyby rząd podjął odpowiednią decyzję?

Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci, ale też rodziny wielodzietne powinniśmy mocniej wspierać. Dlatego świadczenie wychowawcze od trzeciego dziecka mogłoby zostać podniesione np. o 100 złotych i wynosić 600 złotych miesięcznie

- stwierdziła Elżbieta Rafalska. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Studio Biznes" o restrykcjach i decyzji Rady Polityki Pieniężnej

500 Plus do zmiany w 2022 roku? Jest furtka w przepisach

Dlaczego 500 Plus mogłoby się wkrótce zmienić? Zgodnie z zapisami ustawy wysokość świadczenia może być modyfikowana co trzy lata. Pierwsza szansa na zmianę minęła w roku 2019, kolejna przypada w roku 2022. 

Zdaniem części komentatorów świadczenie wypłacane rodzicom powinno być waloryzowane, tak, jak emerytura. Inflacja sprawia bowiem, że realna wartość pieniędzy przekazywanych przez państwo jest wyraźnie niższa niż w momencie wprowadzania programu niemal sześć lat temu. 

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Inflacja zjada 500 Plus. Polacy mogą czuć, że tracą

Wartość świadczenia w przyszłym roku może być jeszcze mniejsza, bo inflacja wyraźnie przyspiesza. W listopadzie wyniosła 7,7 proc., co jest wynikiem najgorszym od kilkudziesięciu lat. Jaką wartość powinno mieć świadczenie, by zrekompensować straty wynikające z inflacji? Znacznie więcej niż dziś, bo 576 zł. To spora zmiana w porównaniu z wyliczeniami, które Mikołaj Fidziński, dziennikarz next.gazeta.pl, przeprowadził na początku roku. Wówczas zrekompensowanie inflacji wymagało podniesienia 500 Plus do kwoty 539 zł. 

Rząd zapewnia, że inflacja w drugim kwartale przyszłego roku wyraźnie wyhamuje. Pomóc ma tarcza antyinflacyjna - pakiet regulacji, które obniżą cenę paliwa, energii elektrycznej i gazu. Zdaniem części komentatorów podwyższona inflacja może się jednak utrzymać przez co najmniej kilka miesięcy. 

Polacy kupują testy na COVID w aptekachPolacy boją się kwarantanny? Kupują dziesiątki tysięcy testów na COVID

Więcej o: