Bliżej odszkodowań za NOP-y. Ale rząd nie chce podnieść stawek. Poprawki opozycji odrzucone

20 tys. zł za pobyt w szpitalu, 3 tys. zł za wstrząs anafilaktyczny - to przykładowe kwoty, które mają być wypłacane osobom poszkodowanym w wyniku przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Opozycja domagała się podniesienia stawek, ale sejmowa komisja propozycje odrzuciła. 85 proc. NOP-ów odnotowanych przez Inspekcję Sanitarną miało charakter łagodny.
Zobacz wideo https://cms.gazeta.pl/uom/cms/sst/editor.html?xx=27893278

Sejmowa Komisja Zdrowia w środę zajmowała się projektem ustawy, która ma umożliwić wypłatę odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne wywołane przez preparaty przeciwko COVID-19.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Będą odszkodowania za NOP-y? Ustawa w komisji

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych ma finansować wypłatę rekompensat za NOP-y, które wystąpiły w wyniku szczepień pomiędzy 26 grudnia 2020 roku a 1 stycznia 2023 roku. Maksymalna kwota wypłaty ma wynieść 100 tys. zł. 

Posłowie opozycji proponowali, by poszczególne odszkodowania były wyższe i waloryzowane. - Kwoty mają być sztywne, a mamy kilkuprocentową inflację i w moim rozumieniu byłoby uczciwe waloryzowanie tych kwot, a nie tylko opłaty manipulacyjnej w wysokości 200 zł za złożenie wniosku - mówił podczas posiedzenia komisji Zdzisław Wolski, poseł Lewicy. 

Komisja przyjęła poprawkę zgłoszoną przez Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Wniosek o rekompensatę będzie można składać przez pięć lat od wykonania szczepienia, wcześniej planowano, by było to możliwe w ciągu trzech lat. 

Dla kogo odszkodowanie za NOP?

Zgodnie z projektem świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało:

  • w przypadku wystąpienia działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki lub szczepionek, które spowodowały hospitalizację przez okres nie krótszy niż 14 dni;
  • w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji przez okres do 14 dni.

Jak informuje resort zdrowia w komunikacie, wysokość świadczenia będzie miało charakter kwoty zryczałtowanej. Jej wysokość będzie przede wszystkim zależała od długości okresu hospitalizacji. Przykładowo, w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego - 3 tys. zł. W przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni - będzie to kwota 10 tys. zł, a w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni - od 10 tys. zł do 20 tys. zł.

Niemal rok czekania na ustawę

Pierwsze plany dotyczące Funduszu Kompensacyjnego rząd ogłosił niemal rok temu, w styczniu 2020 roku. Ministerstwo zdrowia zapowiedziało wówczas, że u osób, których po szczepieniu przeciwko COVID-19 wystąpią nieprawidłowe odczyny, będą mogły liczyć nawet na 100 tys. zł odszkodowania. Bez potrzeby składania pozwu.

W czerwcu Michał Dworczyk, szef KPRM, zapewniał, że projekt zostanie powołany "na kolejnym posiedzeniu Sejmu", ostatecznie jednak projekt trafił pod obrady kilka tygodni temu. 

Od 27 grudnia 2020 r. do 30 listopada 2021 r., jak wynika z danych Inspekcji Sanitarnej, odnotowano łącznie 13 276 NOP-ów. Ciężki nieprawidłowy odczyn poszczepienny stwierdzono u 454 osób (3,4 proc. - NOP-ów), poważny wystąpił u 1524 osób (11,5 proc. NOP-ów), a łagodny ponad 11 tys. osób (85,1 proc.). 

Więcej o: