Rząd znów rozda więcej pieniędzy. Dodatek osłonowy w Sejmie. "Dziesięciomiliardowa tarcza antyinflacyjna"

Sejm ponownie skierował do komisji rządowy projekt ustawy o dodatku osłonowym. Komisje energii klimatu i aktywów państwowych oraz polityki społecznej zaakceptowały 12 poprawek precyzujących przepisy projektu i zarekomendowały jego przyjęcie. Projekt jest elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ma wesprzeć rodziny o najniższych dochodach w pokryciu wzrostu kosztów energii. W czasie drugiego czytania posłowie zgłosili kolejne poprawki.

Projekt poparł w imieniu klubu PiS poseł Krzysztof Tchórzewski. Zgłosił też dodatkową poprawkę, która podwyższa dodatek dla gospodarstw ogrzewających swoje domy węglem. Dodatek ten ma wynieść: 500 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego, 750 złotych dla gospodarstwa dwu lub trzyosobowego, 1062,50 dla 4 -5-osobowego i najwyższy dodatek, dla gospodarstwa powyżej 6 osób - 1437,50 złotych.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Poseł Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że dodatek osłonowy nie przyczyni się do spadku inflacji. Zarzucił też rządowi, że zamiast zwalczać przyczynę, zajmuje się jedynie łagodzeniem skutków wzrostu cen energii. Poseł Krawczyk powiedział, że rząd z przyczyn ideologicznych chce trzymać się przez 30 lat produkcji energii z węgla, co jest "horrendalnie drogie" i stanowi główną przyczynę wzrastających cen prądu dla gospodarstw domowych.

Projekt poparł Klub Lewicy. Poseł Adrian Zandberg podkreślił, że osłony ekonomiczne trzeba wprowadzić pilnie i zgłosił poprawkę przyspieszającą wypłaty.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz MorawieckiIle Polacy zyskają na pakiecie antyinflacyjnym. Liczymy z ekspertem

Dodatki osobowe dla 6,8 mln Polaków

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że dodatek osłonowy jest częścią całej tarczy antyinflacyjnej. Przypomniała o innym projekcie ustawy, który dotyczy obniżenia VAT-i akcyzy na gaz, ciepło i prąd. Zarzuciła kłamstwo posłom, którzy mówili, że dodatek osłonowy to zaledwie 14-17 złotych na osobę. "Jeżeli te wszystkie instrumenty dodamy do siebie, będzie to cały pakiet dziesięciomiliardowej tarczy antyinflacyjnej docierającej do wszystkich obywateli Polski" - powiedziała w Sejmie minister klimaty i środowiska. Anna Moskwa poinformowała, że dodatki osobowe obejmą ponad 6 milionów 800 tysięcy osób najbardziej potrzebujących.

Rząd przygotował projekt wniosku o wypłatę dodatku, który będzie wydany w rozporządzeniu. Dodatek osłonowy wyniesie 400 złotych rocznie w przypadku gospodarstw jednoosobowych, 600 złotych dla gospodarstwa 2 i 3-osobowych, 850 złotych dla gospodarstwa 5 i 6-osobowych i 1150 złotych dla gospodarstw 6 i więcej osobowych. Jeśli Sejm przyjmie poprawkę PiS, to odpowiednio większe dodatki dostaną gospodarstwa używające węgla.

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych, bądź 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Ma być wypłacany w dwóch ratach - pierwsza do 31 marca, a druga do 2 grudnia 2022 roku. Koszt tego rozwiązania ma wynieść 4 miliardy 700 milionów złotych.

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Więcej o: