Przybieżała nam do sklepów inflacja. Święta Bożego Narodzenia znacznie droższe niż rok temu

Rosnąca inflacja przekłada się na wzrost cen w sklepach i drenuje nam portfele. Przygotowanie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia będzie nas kosztowało znacznie więcej niż w poprzednich latach. Ceny żywności i napojów skoczyły o 7 proc.

Szybki szacunek pokazał, że inflacja rok do roku wyniosła w listopadzie 7,7 proc. To najwyższy wynik od 20 lat. W podobnym tempie drożeją też produkty spożywcze. To znacząco wpłynie na kwoty, które Polacy wydadzą w tym roku, przygotowując Boże Narodzenie

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Boże Narodzenie znacznie droższe niż w zeszłym roku

Inflacja cen żywności jest znacznie wyższa niż inflacja bazowa (inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, charakteryzujących się dużymi wahaniami, często zależnymi od czynników globalnych), która według październikowych danych NBP wyniosła 4,5 proc.

Tym, co tegoroczne święta odróżni od poprzednich, będzie również najpewniej jeden z głównych tematów, które pojawią się przy świątecznym stole - czyli inflacja, która w 2021 r. odnotowała wzrost o skali niespotykanej w ostatnich latach

- mówi Jakub Czugała, analityk Sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas.

Jedną z najszybciej rosnących kategorii jest żywność i napoje bezalkoholowe - ceny w listopadzie były o 6,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

"Znacznie droższe niż przed rokiem będą też domowe wypieki - za 1 kg mąki zapłacimy obecnie o 5 proc. więcej niż pod koniec 2020 r., za 1 kg cukru - o ponad 11 proc. więcej. Ceny nabiału są o ok. 4-5 proc. wyższe niż przed rokiem, a ceny jaj - o blisko 10 proc. wyższe. Wzrosty podobnej skali odnotowują ceny pieczywa, a ceny tłuszczów roślinnych, w szczególności oleju, w ciągu roku zyskały ponad 15 proc." - wynika z analizy BNP

"O ponad 8 proc. droższe niż przed rokiem są warzywa, z kolei owoce znajdują się w nielicznej grupie produktów, które w listopadzie br. były tańsze niż w 2020 r. - spadek cen wyniósł jednak zaledwie 0,9 proc. Mniej zapłacimy również za mięso wieprzowe (o ok. 2 proc.), za to zdecydowanie więcej za mięso drobiowe, które jest o blisko 20 proc. droższe niż przed rokiem. Przeciętne ceny ryb rok do roku wzrosły o ok. 5 proc. O ponad 7 proc. wyższe będą ceny napojów bezalkoholowych, a o 3 proc. - ceny alkoholi." - wylicza bank. 

Pakiet antyinflacyjny

By zatrzymać inflację, rząd pod koniec listopada zapowiedział pakiet antyinflacyjny. Jego elementami jest obniżka VAT na gaz, czy dopłaty osłonowe dla najbardziej potrzebujących gospodarstw.

Ministerstwo finansów twierdziło, że Komisja Europejska nigdy nie zgadza się na obniżenie stawki na VAT na żywność. Ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli uzgodnili jednak wstępnie zmiany w przepisach dot. podatków, dzięki którym Polska będzie mogła stosować zerową stawkę VAT na żywność. 

BNP Paribas zaznacza jednak, że "duża część wzrostów cen żywności ma swoje źródło w czynnikach międzynarodowych. Wysoki popyt na zboża i rośliny oleiste ma swoje przełożenie nie tylko na ceny detaliczne mąki, pieczywa czy oleju, ale też mięsa czy jaj (w związku ze wzrostem cen zbóż i wynikającym z niego wzrostem cen pasz). Również wzrost cen cukru na światowych giełdach ma bezpośrednie przełożenie na ceny na sklepowych półkach." 

Więcej o: