Wysyp ofert pracy. Dwie branże cieszą się największym zainteresowaniem pracodawców [BADANIE]

W listopadzie 2021 r. pracodawcy zamieścili na portalach rekrutacyjnych około 308 tys. nowych ofert pracy. To o 58 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej ofert pracy dotyczyło zawodów prawniczych (wzrost o 116 proc. rok do roku), a największy popyt na pracowników widoczny jest w Krakowie i Warszawie.

Jak wynika z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton, liczba nowych ogłoszeń o pracę utrzymuje się na wysokim poziomie, a nawet lekko rośnie. Od marca 2021 r. roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki.

Coraz więcej ofert pracy. Pracodawcy poszukują prawników i pracowników działu HR

W listopadzie 2021 r. pracodawcy opublikowali 307,8 tys. nowych ofert pracy. To więcej o 58 proc. niż w listopadzie 2020 r. i o 15 proc. więcej niż w listopadzie 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii. To także najwyższa dynamika od siedmiu miesięcy - czytamy w raporcie.

Z badania rynku pracy wynika, że największy wzrost ofert pracy w listopadzie 2021 r. był wśród zawodów prawniczych (o 116 proc. rok do roku). Mnóstwo ogłoszeń skierowanych było również do specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (wzrost o 101 proc.) oraz pracowników związanych z marketingiem i sprzedażą (wzrost o 85 proc.).

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Najwięcej ofert w Warszawie i Krakowie, najmniej w Poznaniu

Wśród badanych miast od początku pandemii najlepiej pod względem liczby aktywnych ofert pracy wypadła Warszawa. Tak samo było w listopadzie 2021 r., kiedy opublikowano w stolicy 40 tys. ofert pracy (to o 85 proc. więcej niż rok temu). Następny w kolejności jest Kraków - tam zamieszczono 21 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi wzrost o 112 proc. rok do roku, a trzeci jest Wrocław z 12 tys. ogłoszeń, jest to wzrost o 75 proc. rok do roku.

Na końcu tej listy jest Poznań, gdzie w listopadzie br. pojawiło się zaledwie 3,6 tys. ogłoszeń, chociaż to i tak więcej o 153 proc. niż w analogicznym miesiącu w 2020 r. Nieco więcej ogłoszeń o pracę (3,7 tys.) opublikowano w Katowicach (wzrost o 101 proc. rok do roku).

Najwięcej ofert pracy w Warszawie i KrakowieNajwięcej ofert pracy w Warszawie i Krakowie Grant Thornton

Z raportu wynika, że w największych miastach Polski, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, przypada średnio 14,9 ofert pracy (wobec 7,8 rok temu). W listopadzie 2021 r. najwięcej ogłoszeń oferował Kraków - 26,4 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 22,4 ofert. Nadal najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 6,8. Nieco lepsza sytuacja jest w Łodzi, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada 8,5 ofert pracy.

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku
Więcej o: