Kierowcy z prawem jazdy kat. B dostaną nowe uprawnienia. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności. To oznacza, że kierowcy z prawem jazdy kategorii B wkrótce otrzymają nowe uprawnienia. Wcześniej muszą spełnić dwa warunki. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Według aktualnych przepisów kierowca z prawem jazdy kategorii B może prowadzić samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jednak wkrótce nastąpi długo oczekiwana zmiana. Kierowcy z prawem jazdy kategorii B uzyskają nowe uprawnienia.

bramki przy wjeździe na autostradę, zdj. ilustracyjne Zmiany na państwowych autostradach od 1 grudnia. Jak zapłacić za przejazd?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności

Temat był omawiany przez lata i powrócił na dobre za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), które naciskało na rządzących. 27 października 2021 r. Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Infrastruktury na łączonym posiedzeniu przegłosowały aktualizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.

Natomiast 7 grudnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, a nowe przepisy wkrótce wejdą w życie. Kiedy dokładnie? Konkretnej daty jeszcze nie znamy, ale w ustawie możemy przeczytać, że "wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia".

Przeczytaj więcej informacji o prawie drogowym na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Obajtek zapowiada obniżkę cen paliw o 30 gr. Podał termin

Nowe uprawnienia dla kierowców z prawem jazdy kategorii B. Trzeba spełnić dwa warunki

Dzięki nowym przepisom kierowcy z prawem jazdy kategorii B uzyskają nowe uprawnienia. Prawo zezwoli jeździć pojazdami znacznie cięższymi, tj. o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 4,25 tony, a nie 3,5 tony jak dotychczas. Nowy limit będzie dotyczył samochodów z napędami alternatywnymi. Chodzi m.in. o samochody elektryczne, które z racji akumulatorów są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem.

Oczywiście nie dotyczy to tylko elektryków, a wszystkich alternatywnych napędów - także pojazdów z ogniwami wodorowymi, które już niedługo pojawią się na polskich drogach w większej liczbie. Drugim warunkiem będzie posiadanie przez kierowcę prawa jazdy od co najmniej dwóch lat.

Zobacz wideo Donald Tusk ocenia prawo aborcyjne w Polsce
Więcej o: