Tarcza antyinflacyjna. Obajtek zapowiada obniżkę cen paliw o około 30 groszy. Podał termin

- Proponowana przez rząd tarcza antyinflacyjna obniży ceny paliw o ok. 30 groszy za litr już od 20 grudnia - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Według jego zapowiedzi ceny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr.

- Jest zapowiedź, że o około 30 groszy ceny pójdą w dół proporcjonalnie w zależności od rodzaju paliwa - powiedział we wtorek (7 grudnia) prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w programie "Gość Wiadomości" TVP Info. - Sądzę, że również konkurencja, widząc, jak Orlen przełożył te sceny na stacje, również ceny przełoży i będzie duża obniżka - dodał.

Obajtek wskazał, że obniżka cen paliw wynikająca z rozwiązań wdrażanych w ramach tarczy antyinflacyjnej nastąpi już od 20 grudnia. - Uważam, że ceny będą się stabilizować, bo już widzimy zdecydowaną poprawę w tym zakresie - zapewnił.

Przeczytaj więcej informacji o paliwach na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliwKierowcy jak zwykle na szarym końcu. Ceny paliw już mocno spadły, ale nie na stacjach

Tarcza antyinflacyjna. Co się zmieni?

Tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości 10 mld zł składa się z sześciu elementów:

  • obniża cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum UE, 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw,
  • obniżka cen gazu od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.),
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych,
  • obniżka cen energii elektrycznej od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.),
  • obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego,
  • oszczędności w administracji i w budżecie.

Rząd zapowiedział również tzw. dodatek osłonowy. - Wprowadzamy dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 r. - mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodatek osłonowy otrzyma 5,2 mln gospodarstw domowych. Osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, które mają dochody nieprzekraczające 2100 zł miesięcznie, mogą liczyć na 400 zł dodatku w skali roku.

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki: Jeśli inflacja nie przestanie rosnąć, będziemy działać

W większych gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z dodatku osłonowego, dochód nie może przekraczać 1500 zł na osobę miesięcznie. W przypadku rodzin składających się z 2-3 osób dopłata wyniesie 600 zł w skali roku. Dla gospodarstw domowych od 4 do 5 osób będzie to 850 zł. Jeszcze większe rodziny otrzymają 1150 zł w skali roku. W przypadku największego dodatku, dopłata wyniesie w przeliczeniu nieco ponad 95 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? OnePlus Nord 2 pozytywnie zaskakuje [TOPtech]
Więcej o: