Litwa. Szef MSZ podał się do dymisji. W tle afera z tranzytem mimo nałożonych sankcji. "Rozumiem szkody"

Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis podał się do dymisji. - Rozumiem szkody, jakie zostały wyrządzone dla reputacji Litwy - przekazał. Jego decyzja ma związek z tranzytem przez Litwę produktów jednej z białoruskich firm. Odbywa się on, mimo że Stany Zjednoczone w środę nałożyły sankcje na tę firmę.

Gabrielius Landsbergis już w czwartek zapowiedział, że jest gotów odejść ze stanowiska. - Rozumiem szkody, jakie zostały wyrządzone dla reputacji Litwy - przyznał. Wcześniej na jaw wyszło, że choć sankcje USA wobec firmy Biełaruśkalij weszły w życie, tranzyt nie został przerwany, a białoruskie nawozu były wziąć przewożone przez Litwę do portu w Kłajpedzie. Opozycja zażądała od rządu wyciągnięcia konsekwencji w tej sprawie.

Zobacz wideo Białoruski opozycjonista o scenariuszach dot. sytuacji na granicy

Litwa. Szef MSZ chce dymisji, gotowy do odejścia też minister transportu

Koleje Litewskie poinformowały, że tranzyt nawozów produkowanych przez koncern Biełaruśkalij może być nadal prowadzony, ponieważ jeszcze w listopadzie dokonano przedpłaty za tę usługę. Zerwanie umowy może kosztować Litwę nawet setki milionów euro. Litewska opozycja zażądała wzięcia odpowiedzialności za tę sytuację, a gotowość do złożenia rezygnacji wyraził też minister transportu Marius Skuodis. Rozwiązania problemu poszukuje obecnie również Rządowa Komisja Bezpieczeństwa Narodowego.

Sankcje na Białoruś i odwet Łukaszenki

W związku z kryzysem migracyjnym również Unia Europejska nakłada od dłuższego czasu na Białoruś sankcje. W ubiegłym tygodniu w życie wszedł ich już piąty pakiet, a w przygotowaniu jest już szósty. Ostatni objął 17 osób, na które nałożono zakaz wjazdu do UE i którym zamrożono pieniądze w europejskich bankach. 11 firmom zablokowano aktywa. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Białoruś odpowiedziała w zamian własnymi sankcjami. Na Zachód nałożono embargo na żywność. Od 1 stycznia sankcje obejmą m.in. mięso wołowe, wieprzowinę, mleko i przetwory mleczne, owoce, warzywa, orzechy, wędliny i wyroby cukiernicze.

Więcej o: