Węgry. Bank centralny zdecydował. Stopy procentowe w górę już po raz siódmy

Narodowy Bank Węgier (MNB) w ramach walki z inflacją podniósł stopy procentowe do poziomu 2,4 proc. To już siódma podwyżka z rzędu.

Węgierski bank podjął we wtorek (14 grudnia) decyzję o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej o 0,30 pkt proc. - z 2,1 proc. do 2,4 proc. Ruch był zgodny z oczekiwaniami większości analityków.

Nieoficjalnie: program mieszkaniowy PiS z ograniczeniami (zdjęcie ilustracyjne) Raty kredytów w górę, inflacja też. "Powinniśmy się obawiać kosztów ogrzewania"

Węgry znów podwyższają stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier podwyższył stopy procentowe po raz siódmy z rzędu. W listopadzie podwyższył je z poziomu 1,8 proc. do 2,1 proc. Wcześniej robił to dwukrotnie w lipcu (z 0,6 proc. do 0,9 proc.) i (z 0,9 proc. do 1,2 proc), sierpniu (z 1,2 proc. do 1,5 proc.), we wrześniu (z 1,50 proc. do 1,65 proc.) i w październiku (z 1,65 proc. do 1,8 proc.).

Stopy procentowe na Węgrzech są obecnie najwyższe od czerwca 2014 r. Głównym powodem pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech jest oczywiście inflacja, która w listopadzie sięgnęła poziomu 7,4 proc. Podobne dziania podejmują Czechy - tamtejsze stopy są na poziomie 2,75 proc., a inflacja w listopadzie wyniosła 6 proc.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

NBP podniesie stopy procentowe jeszcze wyżej ? Podwyżki stóp spóźnione? Członek RPP: też tak uważam. Mówi, co będzie w styczniu

Jak mogą wzrosnąć stopy procentowe w Polsce?

Tymczasem w Polsce wg. danych GUS inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 proc. W grudniu RPP podniosła stopy procentowe do poziomu 1,75 proc. Prof. Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej powiedział w sobotę w rozmowie z RMF FM, że podwyżki stóp w Polsce były spóźnione. - Gdybyśmy zaczęli podwyżki stóp procentowych wcześniej, myślę, że mogłyby być łagodniejsze. Tym bardziej, jeśli towarzyszyłaby temu właściwa inflacja - mówił.

Analitycy są zgodni, że czekają nas kolejne podwyżki. Dr Adam Czerniak, dyrektor ds. badań w Polityce Insight powiedział w "Studiu Biznes" Next.gazeta.pl, że w 2022 r. stopy procentowe mogą zostać podwyższone nawet do 4 proc.

Zobacz wideo Jakich stóp procentowych możemy się spodziewać w 2022 r.? Dr Czerniak: Przypuszczam, że na poziomie 3-4%
Więcej o: