Ciepło może stać się luksusem. W 2022 r. podrożeje. Tarcza obniży ceny tylko na kilka miesięcy

Miliony Polaków ogrzewa swoje mieszkania dzięki ciepłu systemowemu. Wytwarza się je głównie przez spalanie węgla kamiennego, dlatego w 2022 roku możemy spodziewać się podwyżek za ten typ ogrzewania. Rządowa tarcza pomoże zbić ceny, ale tylko przez kilka miesięcy przyszłego roku.

Ciepło systemowe jest w Polsce niezwykle popularne. Z systemów ciepłowniczych do ogrzewania korzysta bowiem 60 proc. gospodarstw domowych w miastach. Ok. 43 proc. wykorzystuje ten sposób do uzyskania ciepłej wody. Nawet na wsiach technologia jest obecna, chociaż jej znaczenie jest marginalne, trafia bowiem do 2-3 proc. gospodarstw.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak inflacja zastanie nas w 2022 roku? Ekspert komentuje

Ciepło systemowe podrożeje

Sieci ciepłownicze w olbrzymiej większości zasilane są poprzez spalanie węgla. Czyli jest drogie, chociaż coraz bardziej powszechnym standardem w Polsce staje się kogeneracja, czyli jednoczesne produkowanie ciepła i energii elektrycznej.

Ceny mogą pójść w górę z jeszcze jednego względu. Przedsiębiorstwa ciepłownicze w najbliższych latach czeka rewolucja związana ze zmianami w akumulacji kapitału i podnoszeniu wiarygodności kredytowej. Jak wyjaśnia portal Murator to niezbędne, by spółki udźwignęły ciężar transformacji energetycznej. Reforma ma podnieść wpływy sektora o 1,6 mld zł. Ale konsument musi liczyć się ze wzrostem kosztów o średnio 5,8 zł za miesiąc w latach 2021-2025. 

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Branża spotyka się też z innymi problemami. "W ostatnich dniach dochodzą do nas niepokojące informacje na temat pogarszających się warunków realizacji umów związanych z dostarczaniem węgla dla źródeł ciepła systemowego. Problem dotyczy zarówno sposobu do realizacji kontraktów na dostawy węgla energetycznego przez Polską Grupę Górniczą SA, jak również problemów z wywiązywania się z zawartych umów na transport węgla z PKP Cargo SA. - pisał w połowie grudnia portal wysokienapiecie.pl. Zapasy węgla spadły już tej jesieni. Odnotowało je w 23 firmach energetycznych. I to znacząco, bo poniżej poziomu obowiązkowego. Aby ratować sytuację, kolejarze przestawią aż 1,5 tysiąca wagonów na wożenie węgla. Co na to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych? Węgiel sprzedała na początku tego kryzysu.

Ceny za ogrzewanie na chwilę obniży rządowa tarcza

Z uwagi na rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, koszty ogrzewania systemowego będą rosły. Dzięki decyzji rządu, w pierwszych miesiącach Polacy zmiany odczują w mniejszym stopniu. Tarcza antyinflacyjna, która obniżyć ma ceny prądu, gazu i paliwa, objęła bowiem również i ogrzewanie. - Obniżamy VAT na ciepło systemowe, ciepło sieciowe z 23 do 8 proc. Ponadto, poszerzamy grupę odbiorców dodatku osłonowego - ogłosił w połowie grudnia premier Mateusz Morawiecki

Zapowiedział też, że jeśli w drugim kwartale przyszłego roku inflacja nie będzie pokazywała istotnych tendencji malejących, to rząd "będzie działać dalej". - Będziemy wspierać polskich obywateli - zapewnił szef rządu. 

Ceny węgla w portach na całym świecie utrzymują się na najwyższych poziomach od kilkunastu lat (zdjęcie ilustracyjne)Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie

Więcej o: