Getin Bank musi w terminie czterech miesięcy przedstawić nowy plan naprawczy - ogłosiła Komisja Nadzoru Finansowego. To efekt decyzji KNF o nieuwzględnieniu wniosku banku o zatwierdzenie aktualizacji planu naprawy.
Nowy plan naprawy banku powinien uwzględniać w szczególności istotne zmiany w otoczeniu zewnętrznym, które miały miejsce w ostatnim okresie (w tym zmiany parametrów makroekonomicznych, trendy w praktyce orzeczniczej dotyczącej sporów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi) oraz prezentować działania mające na celu m.in. spełnienie w akceptowalnej perspektywie czasowej minimalnych wymogów regulacyjnych
- czytamy w komunikacie KNF.
Getin Bank od 27 grudnia 2021 r. ma także kuratora. Został nim ustanowiony Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jak informuje KNF, celem ustanowienia kuratora jest "wsparcie organów banku w procesie doprowadzenia przez te organy do poprawy jego sytuacji ekonomiczno-finansowej i zapewnienia efektywności wdrażanego planu naprawy".
Zarówno KNF, jak i Getin Bank, podkreślają, że ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez bank usług na rzecz jego klientów.
Jak tłumaczy KNF, obecność kuratora w Getin Banku "przyczyni się do wsparcia efektywnego przepływu informacji" między bankiem a urzędem. Kurator może m.in. brać udział we wszystkich posiedzeniach organów banku.
Obecnie w Polsce, oprócz Getin Banku, kuratora ma w Polsce sześć banków. To: Plus Bank, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Łebie, Krakowski Bank Spółdzielczy i Warszawski Bank Spółdzielczy. Zwykle to jedna osoba wyspecjalizowana m.in. w restrukturyzacji przedsiębiorstw, acz w przypadku Getin Banku KNF zdecydowała się na podmiot instytucjonalny (BFG) "mając na uwadze wielkość banku i jego znaczenie dla sytemu finansowego".
Komisja Nadzoru Finansowego w swoim komunikacie informuje, że "dostrzega pozytywne skutki działań restrukturyzacyjnych" prowadzonych przez Getin Bank. Chodzi m.in. o cięcie kosztów finansowania i działania oraz ryzyka kredytowego. Widzi także możliwości poprawy współczynników kapitałowych i liczy na kontynuację działań zarządu banku w tym zakresie.
Niestety, KNF wytyka też bankowi m.in. niewystarczające wsparcie kapitałowe (bank jest kontrolowany - pośrednio i bezpośrednio, przez Leszka Czarneckiego). W tym kontekście oraz wobec wystąpienia negatywnych czynników zewnętrznych (m.in. pandemii COVID-19) pozostałe działania naprawcze w Getin Banku zostały przez KNF uznane za niewystarczające.
W szczególności nadzór bierze pod uwagę, że współczynniki kapitałowe GNB kształtują się poniżej wymaganych, minimalnych poziomów regulacyjnych określonych w przepisach obowiązującego prawa, a ewentualny wzrost poziomu stóp procentowych, jakkolwiek w dalszej perspektywie może wpływać pozytywnie na rentowność banku, może mieć również negatywne bezpośrednie skutki dla jego pozycji kapitałowej, w związku z wyceną posiadanych przez bank instrumentów finansowych
- czytamy w komunikacie KNF. Instytucja informuje też, że Getin Bank "nie wykazał w stopniu wystarczającym, że przyjęte rozwiązania dotyczące zabezpieczenia ryzyka prawnego związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych właściwie odzwierciedlają aktualny poziom tego ryzyka".