Nawet 1,5 tys. zł na przetrwanie. Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Do kiedy wniosek?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Nowe świadczenie ma zrekompensować najbardziej potrzebującym wzrost inflacji i pokryć część wydatków na energię i żywność.

Dodatek osłonowy to jeden z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma przeciwdziałać wzrostowi inflacji. Ustawa, którą we wtorek (28 grudnia) podpisał prezydent, za wyjątkiem niektórych przepisów, wchodzi w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu.

Dodatek osłonowy. Na jakich zasadach będą wypłacane pieniądze?

Dodatek osłonowy otrzymają gospodarstwa domowe, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Świadczenie będzie przysługiwało za cały rok 2022, a jego wysokość będzie zależała od liczby osób w rodzinie.

Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymają 400 zł, gospodarstwa 2-3 osobowe - 600 zł, gospodarstwa 4-5 osobowe - 850 zł, a gospodarstwa składające się z 6 i więcej osób - 1150 zł. Jeżeli rodzina ogrzewa dom piecem zasilanym węglem lub paliwami węglopochodnymi, to wysokość dodatku będzie zwiększana o 25 proc.

Przy ustalaniu wysokości dodatku będzie obowiązywała zasada złotówka za złotówkę. To oznacza, że świadczenie będzie przyznawane nawet po przekroczeniu progu dochodowego, ale jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek?

Dodatek osłonowy będzie wypłacany od 2022 roku w dwóch równych ratach. Pierwsza z nich trafi na konta wnioskodawców do 31 marca, a druga do 2 grudnia. Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w urzędzie gminy nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem wypłat, a zatem do 31 stycznia 2022 oraz 30 września 2022. Osoby, które spóźnią się ze złożeniem styczniowego wniosku, mogą liczyć jedynie na połowę dodatku, który zostanie wypłacony dopiero w listopadzie 2022.

Zobacz wideo Ten polski serial obejrzano 50 mln razy ca całym świecie. Jest już druga część
Więcej o: