Rząd ma kasandryczny scenariusz pandemii. Nawet 2,3 tys. zgonów dziennie i przepełnione szpitale

Epidemia koronawirusa już wiosną może okazać się znacznie bardziej uciążliwa - zarówno dla Polaków jak i systemu ochrony zdrowia. Czarny scenariusz, który na biurku ma rząd, zakłada nawet 2,3 tys. zgonów dziennie. Nie ma jednak pewności, że taka prognoza się spełni.

Epidemia koronawirusa może przybrać na sile i doprowadzić do znaczącego wzrostu liczby zgonów oraz zablokować system ochrony zdrowia. Taki rozwój sytuacji ma przewidywać jeden ze scenariuszy, którym dysponuje rząd - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Nie wiadomo, czy pandemia COVID-19 faktycznie rozwinie się w sposób, który zakłada jeden z modeli. Jego autorzy, naukowcy ICM UW oraz MOCOS z Politechniki Wrocławskiej, nazywają wariant omikron "deltą na sterydach". Nowa mutacja nie miałaby być groźniejsza od poprzedniej, ale może łatwiej przenosić się z człowieka na człowieka i omijać nasz system immunologiczny. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk do Kukiza: Panie Pawle, ja właściwie nie mam żadnych wątpliwości, że pan także mógł być ofiarą podsłuchów

Czarny scenariusz pandemii. Nawet 2,3 tys. ofiar dziennie

Zdaniem ekspertów piąta fala koronawirusa może być wyjątkowo dotkliwa. Już na początku marca liczba pacjentów wymagających hospitalizacji może bowiem sięgnąć 80 tys. Liczba zgonów może natomiast sięgnąć nawet 2,3 tys. dziennie. Do tej pory najwyższe wskaźniki tego typu oscylowały w Polsce w granicach 1 tys. osób dziennie. 

Statystyka nie oddaje jednak powagi sytuacji. - Jeżeli przyjmiemy, że omikron dwa razy rzadziej "kładzie" do szpitala, to wystarczy dwa razy większa liczba przypadków w tym samym czasie, żebyśmy znaleźli się w takiej samej sytuacji ryzyka zajęcia łóżek szpitalnych jak teraz przy delcie - mówił niedawno w wywiadzie dla "DGP" prof. Rafał Cierczyński, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny.

Zmarły aż 794 osoby. Ponad 15 tys. zakażeń

O tym, że pandemia może przybrać na sile, świadczą dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia w środę. Ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły bowiem w Polsce 794 osoby - przekazał w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wykryto ponad 15 tysięcy zakażeń COVID-19.

Waldemar Kraska przekazał również, że wśród 794 osób zmarłych, o których dowiedzieliśmy się w środę, 600 nie było zaszczepionych. - Wydaje się, że w tej chwili jesteśmy na szczycie, jeśli chodzi o ilość osób, które zmarły, przegrały walkę z koronawirusem - stwierdził.

Koronawirus w Niemczech (zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia w Niemczech. Zaostrzone zasady także dla zaszczepionych

Więcej o: