Nie tylko Polski Ład. Co zmienia się w podatkach w 2022 roku? Uszczelnienia to nie wszystko

W 2022 roku największe zmiany wprowadzi w systemie podatkowym Polski Ład. Nie tylko on wywróci jednak sposób rozliczania się z fiskusem do góry nogami. Co jeszcze się zmieni?

Polski Ład, który w życie wszedł z dniem 1 stycznia 2022, oznacza sporo zmian dla pracujących, przedsiębiorców oraz emerytów. Zmiany podatkowe są znaczące. Po pierwsze z 8 do 30 tys. zł rośnie kwota wolna od podatku. Jak zapewnia rząd wszyscy, którzy zarabiają do 2500 zł miesięcznie, podatku nie odprowadzą w ogóle.

Polski Ład zmieni najwięcej. Ważne nowości w 2022 roku

Co istotne, wszyscy zapłacą jednak 10 proc. składki zdrowotnej. W odróżnieniu od dotychczasowych zasad nie będzie jej można odliczyć od podatku.

Druga zmiana dotyczy progu podatkowego, który rośnie z 85 do 120 tys. zł. Kolejny zysk, który przynieść ma Polski Ład, to znacznie wyższe progi podatkowe. W drugi próg wpaść można było łatwo, bo już przy kwocie dochodów wynoszących 85 tys. zł. Od nowego roku drugi próg, czyli 32 proc. podatku, obowiązywać będzie od kwoty 120 tys. zł.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Przedsiębiorcy szczególnie uważnie przyglądają się składce zdrowotnej. Rząd zapewnia, ze niektórzy właściciele firm zapłacą mniej. Przede wszystkim ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Skorzystają bowiem z kwoty wolnej od podatku i podniesionego progu podatkowego. Polski Ład ma być łagodny dla osób prowadzących działalność, o ile ich dochody mieszczą się w granicy 68 412 do 133 692 zł rocznie. Daje to kwotę 11 tys. zł miesięcznie. I w tym wypadku ministerstwo rozwoju posługuje się przykładami. Właściciel firmy, który osiąga średni miesięczny dochód na poziomie 6,5 tys. zł, zapłaci 1950 zł miesięcznie. Dla innych zmiana zasad może jednak oznaczać podwyżki. 

Nie tylko Polski Ład zmieni podatki

W górę idą też podatki od nieruchomości. Stawki wyznaczona są w tym wypadku przez władze lokalne. Nie mogą przekroczyć tych ustalonych w Ministerstwie Finansów. W roku 2022 za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wyniesie maksymalnie 1,03 zł. Za pozostałe grunty będzie niższy - wyniesie 0,54 zł. W stosunku do zeszłorocznych stawek wzrost nie jest drastyczny - wynosi odpowiednio 4 i 2 grosze. Maksymalne stawki zdecydowały wprowadzić się: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Bydgoszcz, Rzeszów, Toruń, Olsztyn oraz Zielona Góra. Niższe, bo wynoszące 1,00 zł, obowiązywać będą w Lublinie. Opole stawkę ustanowiło na poziomie 1,01 zł, 0,98 zł podatek wyniesie w Białymstoku

Jeszcze większa zmiana czeka właścicieli nieruchomości. Rok 2022 będzie bowiem ostatnim rokiem, w którym będzie można wybrać sposób rozliczania się z fiskusem. Dziś osoby, które mają kilka nieruchomości, mają wybór. Daninę mogą odprowadzać wedle ryczałtu lub na zasadach ogólnych. Z końcem roku druga z możliwości znika. A wraz z nią możliwość korzystnych dla podatników odliczeń. 

Za podatek - w końcu od obowiązku zapłaty trudno uciec - uznać można też abonament RTV. W 2022 roku wzrośnie. Za przyjemność posiadania odbiornika zapłacimy różne kwoty - w zależności od tego, za jaki okres z góry płacimy. I tak 14,60 zł zapłacimy za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za sześć miesięcy i 81,00 zł za rok kalendarzowy - jeśli słuchamy wyłącznie radia. Posiadacze telewizorów zapłacą więcej - 47,50 zł za dwa miesiące, 70,60 zł za trzy miesiące, 139,70 zł za sześć miesięcy. Kwota roczna wyniesie 264,60 zł. 

Więcej o: