Nowy rok w gospodarce mamy zacząć od podwyżki stóp procentowych. I danych o wzroście inflacji

W pierwszym tygodniu nowego roku zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Kilka dni wcześniej, niż początkowo planowano i przed podaniem przez GUS najnowszych danych o inflacji.
Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku odbędzie się wcześniej - 4 stycznia zamiast wcześniej planowanego 12, czyli już w pierwszym tygodniu nowego roku. Zmiana w harmonogramie, wprowadzona przed Świętami Bożego Narodzenia, wydawała się zaskakująca. Przede wszystkim dlatego, że dopiero trzy dni później, 7 stycznia, dowiemy się, jak wyglądała inflacja w grudniu. Na domysły dotyczące powodów takiego przesunięcia odpowiedział pod koniec grudnia prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP

MKaczynski i Blaszczak podpisuja zalozenia nowej ustawy o obronie ojczyzny 'Kaczyński o Glapińskim: 'Mieliśmy spór, on podjął decyzję'

RPP zbierze się wcześniej, decyzja ws. stóp procentowych 4 stycznia

- Posiedzenie RPP zostało przesunięte z dnia 12 stycznia 2022 r. na 4 stycznia 2022 r. ze względów czysto technicznych. Wynikło z innych zobowiązań i dyspozycyjności kilku członków RPP - napisał Adam Glapiński w odpowiedzi na pytania portalu Business Insider.

To znaczy, że Rada będzie podejmować decyzję bez wiedzy na temat tego, jak zmieniały się ceny w ostatnim miesiącu minionego roku. Na razie średnia oczekiwań ekspertów zakłada podwyżkę o 50 punktów bazowych. Jeśli tak się stanie, główna stopa procentowa wzrośnie z poziomu 1,75 do 2,25 proc.

To będzie oznaczać najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku - wtedy stopa referencyjna wynosiła 2,5 proc. (13 miesięcy wcześniej ścięto ją do tego poziomu z 2,75 proc.), w październiku 2014 roku spadła do 2,0 proc. Kolejna zmiana wysokości stóp miała miejsce w marcu 2015 roku, kiedy ścięto je o 50 punktów. Potem przez pięć lat nie były zmieniane. Dopiero wiosną 2020 roku, w reakcji na pandemię i gospodarcze skutki lockdownów, RPP w trzech ruchach (marzec, kwiecień, maj) ścięła stopę referencyjną do 0,1 proc. 

Cykl podwyżek zaczął się w październiku minionego roku. Rada podniosła stopy o 50 punktów bazowych, miesiąc później o 75 pb, a w grudniu o 50. Z wypowiedzi przedstawicieli RPP, ale także prezesa Adama Glapińskiego wynika, że i w styczniu tego roku nie należy wykluczyć podwyżki. 

.To będzie ciężki rok dla 'złotówkowiczów'. Raty wzrosną nawet o połowę

Jaka inflacja za grudzień? W tym tygodniu dane GUS

Prezes Glapiński spodziewa się też wyższej inflacji w tym roku, niż zakładała listopadowa projekcja NBP. Wprawdzie w pierwszych miesiącach wskaźnik obniży rządowa tarcza antyinflacyjna (rozwiązania dotyczące podatku VAT i akcyzy nakierowane na obniżkę cen paliw, energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych), ale potem wzrost cen znów ma przyspieszyć. Tak zakładają także ekonomiści, którzy spodziewają się inflacyjnego piku na progu lata. Adam Glapiński odpisał Business Insiderowi, że średnioroczna inflacja w tym roku wyniesie 7,6 proc. (wcześniej prognozowano 5,1 proc.), a jej szczyt przypadnie na czerwiec i ma sięgnąć 8,3 proc. 

Na razie taki właśnie poziom za grudzień - 8,3 proc. rok do roku, czyli przyspieszenie z 7,8 proc. w listopadzie - zakłada średnia oczekiwań ekspertów. Wstępny odczyt, tzw. flash GUS opublikuje w piątek 7 stycznia o godz. 10:00. 

Rady Polityki PieniężnejO twoich ratach będzie decydować kto inny. Szykuje się duża zmiana

Więcej o: