PIT-2 - co to jest i kto powinien złożyć ten dokument? Chodzi o nawet 425 złotych miesięcznie

2022 to rok wielu zmian - również w podatkach. Polski Ład wszedł w życie, a wraz z nim reforma podatkowa i nowe ulgi podatkowe. Rośnie więc zainteresowanie PIT-2. Czym jest PIT-2 i kto powinien złożyć ten dokument?

Reforma podatkowa to jeden z pierwszych elementów Polskiego Ładu. Wraz z nowym rokiem w życie weszło wiele zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie PIT-2. Kto może liczyć na tę ulgę podatkową? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

PIT-2, czyli drugi próg podatkowy. Jakie zmiany czekają Polaków?

PIT-2 to nic innego jak oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wniosek ten należy złożyć do pracodawcy, aby miał on możliwość odprowadzenia z pensji podatku z uwzględnieniem wolnej kwoty. Dzięki temu wypłata netto będzie wyższa, ale co za tym idzie — takiemu pracownikowi nie będzie już należał się zwrot podatku po rozliczeniu PIT — tłumaczy "Dziennik Gazeta Prawna".  

"Niezłożenie PIT-2 po Polskim Ładzie spowoduje, że co miesiąc będziemy dostawać 'na rękę' sporo mniej. Zarabiający miesięcznie 3 186 zł brutto lub więcej dostaną pensję netto aż o 425 zł mniejszą niż mogliby zarabiać, a korzyści z reformy odczują dopiero w 2023 r., gdy urząd skarbowy wypłaci im 5 100 zł zwrotu podatku. Pracownicy o niższych dochodach w ogóle nie będą musieli płacić podatku" - czytamy w "DGP".

Warto dodać, że wielu pracowników złożyło już PIT-2 w poprzednich latach, ponieważ zwykle jest składane u pracodawcy przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Druki PIT-2 złożone przed 2022 rokiem latach będą ważne także w 2022 r., o ile oczywiście opisany w nich stan faktyczny się nie zmienił.

W oświadczeniu PIT-2 pracownik oświadcza, że:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podatek, tj. dochodów: a) z działalności gospodarczej b) z najmu lub dzierżawy.

Jeśli pracownik spełnia któreś z wyżej wymienionych przesłanek, to nie składa wniosku PIT-2.

Przypominamy, że podstawowa stawka podatku PIT wynosi aktualnie 17 proc. Gdy przekroczymy próg podstawy opodatkowania, od nadwyżki należy zapłacić wówczas 32 proc. Próg wynosi aktualnie 85 528 zł, jednak Polski Ład zwiększy jego wysokość do 120 000 zł. Będzie to obowiązywać wszystkich rozliczających się według skali podatkowej, którzy osiągną w trakcie roku dochód wyższy niż 85 528 zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć od 2022 roku?

Polski Ład poza PIT-2 wprowadza kilka nowych ulg podatkowych. W związku z tym pracownicy w 2022 roku będą mogli u pracodawcy złożyć:

  • wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej,
  • wniosek o niestosowanie kosztów uzyskania przychodów,
  • oświadczenie podatnika o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi na powrót,
  • oświadczenie podatnika o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla rodzin 4+,
  • oświadczenie podatnika o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących emerytów.

Według rządowych wyliczeń na zmianach związanych z Polskim Ładem ma zyskać na ok. 18 mln osób, a stracić ma ponad 2,5 mln obywateli.

Więcej o: