Polski Ład wprowadził nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć od nowego roku?

Polski Ład wszedł w życie. Póki co tylko reforma podatkowa. Wśród zmian pojawiły się nowe ulgi podatkowe. Co będzie można odliczyć?

Pierwszy pakiet zmian z Polskiego Ładu to reforma podatkowa. Liczne zmiany weszły w życie razem z początkiem nowego roku. Wśród nich znalazły się liczne ulgi podatkowe. 

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć od 2022 roku?

Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg podatkowych. Pracownicy w 2022 roku w związku z tym będą mogli u pracodawcy złożyć:

  • wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej,
  • wniosek o niestosowanie kosztów uzyskania przychodów,
  • oświadczenie PIT-2,
  • oświadczenie podatnika o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi na powrót,
  • oświadczenie podatnika o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla rodzin 4+,
  • oświadczenie podatnika o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących emerytów.

Ulga dla klasy średniej związana jest ze zmianami w składce zdrowotnej. Te mają uderzyć w najlepiej zarabiających. Składka może jednak dotknąć również klasę średnią. Wprowadzono wiec dla nich ulgę, która będzie stosowana automatycznie. Warto jednak przyjrzeć się, czy jest ona dla nas opłacalna. Część osób może bowiem na niej stracić. 

Wniosek o niestosowanie kosztów pracy dotyczy osób, do których wynagrodzenia mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości 250 zł miesięcznie - wyjaśnia bankier.pl. Z tej opcji powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które pracują w więcej niż jednym miejscu pracy. 

Oświadczenie PIT-2 pozwala pracodawcy zmniejszyć miesięcznie zaliczka podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Dotyczy m.in osób, które pracują na umowę o prace. Zmiana ta jest związana ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Uwzględnienie tego wniosku pozwoli otrzymywać większe wynagrodzenie miesięcznie. 

Ulga na powrót przeznaczona jest dla osób, które pracują za granicą co najmniej trzy lata. W pierwszym roku po powrocie będą mogli liczyć na odliczenie, które wyniesie 50 proc. podatku należnego za wybrany przez podatnika rok bazowy. W drugim roku będzie to 50 proc. podatku należnego za pierwszy rok stosowania odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku po odliczeniu "ulgi na powrót" w pierwszym roku.

Ulga dla rodzin 4+, czyli dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Ulga będzie przysługiwać osobom, które wspólnie osiągają określony dochód - do 170 tys. zł. Trzeba jednak uważać, bo przepisy regulując czym jest przychód. 

Ulga dla pracujących emerytów przeznaczona jest dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny i nie pobierają świadczenia. Jeśli ich przychody w ciągu roku nie przekroczą 85 528 zł, to zapłacą zerowy PIT. 

Polski Ład. Kto zyska?

Polski Ład dla osób z dochodami brutto do ok. 5,7 tys. zł miesięcznie ma przynieść korzyść do ok. 160 zł w skali miesiąca. Osoby z wynagrodzeniem rzędu ok. 5,7-11,1 tys. zł na zmianach mają nie stracić - ma im to zapewnić tzw. ulga dla klasy średniej. Kilkadziesiąt złotych miesięcznie zyskają jeszcze osoby z dochodami rzędu ok. 11,1-12,8 tys. zł. Dopiero powyżej tej kwoty reforma podatkowa stanie się niekorzystna. Zmianę pensji netto można sprawdzić w rządowym kalkulatorze.

Według rządowych wyliczeń na zmianach zyskać na ok. 18 mln osób, a stracić ma ponad 2,5 mln obywateli. 

Więcej o: