Anna Maria Żukowska z Lewicy nazwała małe firmy "biedafirmami" i dostała baty. "Co za pogarda!"

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska nazwa małe przedsiębiorstwa "biedafirmami". Po jej wpisie Twitter zalała fala komentarzy. "Takiej pogardy dla ludzi pracy dawno nie czytałem" - napisał jeden z internautów. A ekonomistka zauważa, że z 16,8 mln osób pracujących w Polsce, aż 10,5 mln pracuje właśnie w mikroprzedsiębiorstwach.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska odniosła się do artykułu "Gazety Wyborczej", który przedstawia statystyki GUS za 2021 r. Dane pokazują, że zarobki w mikrofirmach są mniejsze niż w dużych przedsiębiorstwach. Posłanka napisała, że "mikrobiznesy są najmniej wydajnymi podmiotami w gospodarce".

Przeczytaj więcej informacji ekonomicznych na stronie głównej Gazeta.pl

Właściciel firmyPolski Ład, czyli firmy na cenzurowanym. Kary, uszczelnienia, zmiany

"Biedafirmy". Przedsiębiorcy komentują wpis Anny Marii Żukowskiej

W odpowiedzi na wpis jednego z internautów Żukowska napisała: "Przeczytał Pan ze zrozumieniem czy nie? Nic tu nie ma o ZUS-ie czy podatkach. Jest o tym, które przedsiębiorstwa generują wzrost gospodarczy i w których są wyższe płace. Gospodarce zwyczajnie opłaca się promocja zatrudnienia w dużych firmach, a nie głaskanie po głowie biedafirm".

Po tym wpisie Twitter zalała fala komentarzy. Wielu internautów, w tym także przedsiębiorców i ekonomistów, nie zgodziło się ze słowami posłanki Lewicy. Liczne wpisy krytyczne wobec Żukowskiej zamieszczane są pod hasztagiem #biedafirmy.

"Od 15 lat prowadzę firmę, zatrudniam ludzi i płacę biedapodatki. Takiej pogardy dla ludzi pracy dawno nie czytałem" - napisał jeden z internautów.

"W sprawie biedafirmy - średnie wynagrodzenie w sektorze mikroprzedsiębiorstw (do 9 pracowników): 3509 zł (2020) A w tym samym czasie średnie wynagrodzenie w pozostałych przedsiębiorstwach (pow. 9 pracowników): 5400 zł (2020)" - przypomniał inny internauta.

"Prowadzę mały żłobek. Zatrudniam kilka kobiet, odprowadzam podatki, zmagam się ze skutkami pandemii i ciężko pracuję, żeby utrzymać moją biedafirmę na powierzchni. Nie oczekuję głaskania po głowie, ale szacunku dla mojej pracy" - skomentowała Dorota Łoboda, radna Warszawy.

"Prowadzę małą firmę, daję pracę, płacę podatki. Jedyne, co dostaję, to kolejne obciążenia od PiS i pogardę dla ciężkiej pracy od Lewicy. Łatwo jest pogardzać przedsiębiorcami i nazywać ich biedafirmami, samemu będąc zawodowym politykiem, którego finansują ciężko pracujący podatnicy" - napisał internauta.

"Z dedykacją dla pani Anny Marii Żukowskiej. W Polsce pracuje 16,8 mln osób, z czego: ok. 6,3 mln pracuje w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób. Ok. 10,5 mln pracuje w mikroprzedsiębiorstwach do max. 9 osób czy jednoosobowych działalnościach gospodarczych" - napisała ekonomistka Alicja Defratyka.

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?
Więcej o: