Polacy masowo ruszyli po Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ponad 100 tys. wniosków do ZUS w ciągu doby

Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego - nowego świadczenia dla rodzin na drugie i kolejne dziecko. Pierwszej doby do ZUS-u wypłynęło ponad 104 tys. wniosków.

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że zainteresowanie programem jest bardzo duże, na co wskazuje liczba złożonych dokumentów. - W styczniu takich wniosków może być, tak wynika z szacunków - od 400 do 500 tysięcy. Oznacza to, że pierwszego dnia złożono aż jedną czwartą takich wniosków - mówiła Gertruda Uścińska.

Dla kogo Rodzinny Kapitał OpiekuńczyRuszyła lawina. Tysiące wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS pomaga aplikować o nowe świadczenie na dzieci

Prezes ZUS przypomniała, że wnioski od rodziców są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. - Składamy je za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS, portalu Empatia oraz bankowości elektronicznej - wyjaśniła.

ZUS udziela pomocy osobom zainteresowanym świadczeniem z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 22 290 55 00.

- Przyjęto już ponad 1320 połączeń telefonicznych, a także kilkaset maili w tej sprawie - poinformowała profesor Gertruda Uścińska. Dodatkowo na stronie internetowej ZUS znajdują się instrukcje i filmy dotyczące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w tym jak aplikować o świadczenie. Poza tym pracownicy ZUS w najbliższym czasie będą pełnić dyżury w KRUS, placówkach Poczty Polskiej i urzędach gminy.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus. ZUS przygotował kreator wniosków. Jak go użyć?500 plus. ZUS przygotował kreator wniosków. Jak go użyć?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zasady nowego świadczenia

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych, które może być wypłacane przez rok lub dwa lata, w zależności od tego czy rodzice zdecydują się na miesięczną wypłatę w wysokości 500 złotych lub 1000 złotych. Jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Jego otrzymanie nie jest zależne od dochodu.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje matce i ojcu dziecka oraz osobie, która przyjęła je na wychowanie i wystąpiła z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie. O świadczenie może też wnioskować rodzic samotnie wychowujący dziecko, a także pozostający w związku małżeńskim i partnerskim (zgodnie z ustawą, stan cywilny nie ma znaczenia przy wypłacie pieniędzy). W przypadku osób rozwiedzionych świadczenie przypada rodzicowi, z którym dziecko mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko jest naprzemiennie pod opieką matki i ojca, to świadczenie będzie podzielone na pół.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?
Więcej o: