500 plus. ZUS przygotował kreator wniosków. Trzeba go użyć, aby dostać świadczenie

ZUS uruchomi 1 stycznia 2022 roku specjalny kreator wniosków dla rodzin ubiegających się o 500 plus. - Kreator wniosków został przetestowany, działa prawidłowo - zapewnia prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że kreator pomoże wyeliminować pomyłki na papierowych wnioskach.

Program 500 plus funkcjonuje już od 2016 r. Jednak w przyszłym roku program ulegnie poważnym modyfikacjom. Aby ułatwić składanie wniosków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalny kreator.

500 plus. Kreator pomoże złożyć wniosek o świadczenie

- Kreator wniosków został przetestowany, działa prawidłowo i zostanie uruchomiony przez ZUS 1 stycznia 2022 r. Dotyczy to wniosków o 500 plus dla tych rodziców, którzy nie otrzymują 500 plus z gminy. Chodzi o osoby, którym dopiero urodziło się dziecko lub wrócili z zagranicy spoza Unii Europejskiej - powiedziała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez Interię za PAP.

Jak dodała, kreatory wniosku pomogą, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki na papierowych wnioskach.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Program 500 plus (zdjęcie ilustracyjne)Skąd się biorą pieniądze na 500 plus? Czy program przyniósł efekty?

500 plus. ZUS będzie wypłacać pieniądze "na zakładkę"

Jak mówiła wcześniej prezeska ZUS w rozmowie z "Rzeczpospolitą", "w 2022 r. obsługa wniosków na 6,7 mln dzieci oraz 81 mln wypłat świadczenia 500 plus rocznie zostanie powierzona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych". - Najpierw od 1 stycznia ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia wychowawcze dla nowo składanych wniosków. Ponadto od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, czyli czerwiec 2022 - maj 2023 r. - tłumaczyła.

Uścińska powiedziała, że wnioski w ramach tego naboru trafią już do ZUS. - Natomiast gminy i powiaty obsługują wnioski składane do końca 2021 r. oraz wypłacają świadczenia do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. Przejęcie obsługi wypłat "na zakładkę" zapewni bezpieczeństwo ciągłości wypłat - podkreśliła prezeska ZUS.

- Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gminy lub powiatu, nie muszą zgłaszać tego faktu do ZUS. Do maja 2022 r. świadczenie będzie wypłacać ten sam podmiot. W sprawach dotyczących świadczeń przyznanych przez jednostki samorządu terytorialnego nadal należy kontaktować się z pracownikami organu, który przyznał dane świadczenie. Przyznane uprawnienia są w pełni zachowane - powiedziała "Rzeczpospolitej" Gertruda Uścińska.

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznejMaląg zachwala politykę rodzinną rządu. 120 tys. zł z budżetu na dziecko

500 plus. Ważne zmiany w programie od 2022 r.

Pieniądze z programu Rodzina 500 Plus będą od przyszłego roku wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej, czyli na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana dotyczy również sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?
Więcej o: