PIT-2 - składać, czy nie składać? Ministerstwo Finansów radzi. "Najprostsza metoda"

- Najprostszą metodą jest złożenie PIT-2, ale ja bym się jeszcze chwilę wstrzymał, bo w ramach Ministerstwa Finansów pracujemy nad rozwiązaniami i być może nie będzie konieczne złożenie PIT-2 - powiedział główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki. Dodał, że trwają prace nad rozporządzeniem, które "uczyni to bardziej automatycznym".

Polski Ład wprowadził 1 stycznia wielką reformę podatkową, którą m.in. podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. W ostatnich dniach pojawiały się jednak informacje o tym, że część osób otrzymała wypłaty pomniejszone wskutek stosowania nowych regulacji.

Chodzi o PIT-2 - oświadczenie składane przez pracownika, by pracodawca mógł odliczać od pensji i odprowadzać do fiskusa miesięczne zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku.

Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zaliczki na podatek, co realnie obniża pensję. Jeszcze w zeszłym roku kwota ta wynosiła 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi 425 zł. Jeżeli złoży się PIT-2, miesięczna pensja zostanie powiększona o tę kwotę, ale pracownikowi nie będzie już należał się zwrot podatku z tego tytułu po rozliczeniu PIT. Natomiast jeśli nie złożymy tego druku, pieniądze otrzymamy po roku, jako zwrot podatku w kwocie 5100 zł.

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład. Co z PIT-2? Ministerstwo Finansów radzi

W związku z zamieszaniem, które wywołał Polski Ład, rząd zapowiedział zmiany w rozporządzeniu. - W ostatnich dniach widzimy, że w kilku miejscach mogło dojść do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy - mówił w środę podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. - Przy każdej dużej reformie takie błędy mogą się zdarzać - tłumaczył.

Co w tej sytuacji powinni zrobić pracownicy? - Najprostszą metodą jest złożenie PIT-2, ale ja bym się jeszcze chwilę wstrzymał - powiedział na antenie TVP Info główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

- W ramach Ministerstwa Finansów pracujemy nad rozwiązaniami i być może nie będzie konieczne złożenie PIT-2, jeżeli rozporządzanie, nad którym teraz pracujemy, automatycznie zobliguje do zastosowania właśnie tej regulacji, która uprawnia nas do korzystania z kwoty wolnej - dodał. Główny ekonomista MF tłumaczył, że rozwiązanie "uczyni to bardziej automatycznym". - Liczymy, że już od przyszłego miesiąca osoby, które nie skorzystały na wyższej kwocie wolnej, bo nie złożyły PIT-2, będą dostawać dużo wyższą pensję netto - zapewnił.

PIT-2 - wniosek. Gdzie znaleźć wzór druku? Jak wygląda formularz?

Wzór na druk PIT-2 można znaleźć pod TYM adresem. Oświadczenie składa się u pracodawcy. Należy jedynie podać swoje dane, wskazać płatnika i się podpisać. To jest równoznaczne z oświadczeniem, że wnioskodawca:

  • nie pobiera emerytury lub renty,
  • nie otrzymuje świadczeń z FP lub z FGŚP,
  • nie osiąga dochodów z: działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy.
Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy
Więcej o: