"PIT-2 składa się raz", wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Chodzi o podniesienie pensji o 425 zł/mies.

Druk PIT-2, upoważniający pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek, zasadniczo składa się raz, z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. "Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie składa się go co roku. Polski Ład tego nie zmienia" - czytamy w komunikacie.

Polski Ład wprowadził 1 stycznia wielką reformę podatkową. Jedną ze zmian jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł, dzięki czemu w portfelach Polaków ma zostać więcej pieniędzy. Zmiana ta będzie dla wielu odczuwalna dopiero w 2023 r., po rozliczeniu roku podatkowego i odebraniu nadpłaty wysłanej przez urząd skarbowy. Jednak składając PIT-2, korzyści można uzyskać szybciej, w rozliczeniu miesięcznym. Dotyczy to tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę.

PIT-2. Złóż druk i powiększ miesięczną pensję nawet o 425 zł

PIT-2 to oświadczenie składane przez pracownika, by pracodawca mógł odliczać od pensji i odprowadzać  do fiskusa miesięczne zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku.

Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zaliczki na podatek, co realnie obniża pensję. Jeszcze w zeszłym roku kwota ta wynosiła 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi 425 zł. Gdy złożymy PIT-2, miesięczna pensja zostanie powiększona o tę kwotę, ale pracownikowi nie będzie już należał się zwrot podatku z tego tytułu, po rozliczeniu PIT. Natomiast jeśli nie złożymy tego druku, pieniądze otrzymamy po roku, jako zwrot podatku w kwocie 5100 zł.

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: PIT-2 składa się raz

W związku z ogromną popularnością druku PIT-2, Ministerstwo Finansów poinformowało, że oświadczenie "zasadniczo składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy".

Jak czytamy w komunikacie, nie ma przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku. "Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika)" - podkreśla resort finansów.

PIT-2. Dla kogo? Kto powinien złożyć wniosek?

PIT-2 jest dla osób zatrudnionych na etacie, czyli na umowę o pracę. Jednocześnie jednak wnioskodawca musi oświadczyć, że:

  • nie pobiera emerytury lub renty,
  • nie otrzymuje świadczeń z FP lub z FGŚP,
  • nie osiąga dochodów z:
  • - działalności gospodarczej (zakładając firmę, należy wycofać PIT-2, jeśli nie chcemy dopłacić do podatku),
  • - najmu lub dzierżawy.

PIT-2 nie dotyczy osób, które mają umowy cywilnoprawne, czyli umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.

PIT-2 można złożyć tylko u jednego pracodawcy, jeśli ktoś pracuje w dwóch lub więcej miejscach. Gdyby ktoś złożył PIT-2 u dwóch czy trzech pracodawców, musiałby sporo dopłacić Urzędowi Skarbowemu podczas rozliczania podatku (bo zaliczkę pobieraliśmy dwukrotnie lub trzykrotnie, jakby od 60 tys. zł lub 90 tys. zł, a przysługuje nam tylko od kwoty 30 tys. zł).

PIT-2 wniosek. Gdzie znaleźć wzór druku? Jak wygląda formularz?

Jeśli nie macie pewności, czy w chwili zatrudnienia złożyliście PIT-2 u pracodawcy, to możecie spytać o to w kadrach. Ale jeśli co roku otrzymywaliście kilkaset złotych zwrotu podatku, to najpewniej nie złożyliście PIT-2. 

Wzór PIT-2 znajdziecie pod TYM adresem.

Formularz PIT-2 jest krótki. Należy jedynie podać swoje dane, wskazać płatnika i się podpisać. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?
Więcej o: